28.07.2014, 16:17

Lokata progresywna - elastyczna forma oszczędzania

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Lokata progresywna - elastyczna forma oszczędzania

Lokata progresywna to sprawnie i elastyczne narzędzie finansowe, umożliwiające efektywne oszczędzanie. Czym różni się od standardowej lokaty?

Konsumenci korzystający z usług bankowych mają do wyborów bardzo różne rozwiązania, gdy chcą pomnażać uzbierany kapitał. Przykładem rozwiązań tego typu są różnego typu lokaty. Lokata to produkt, który pozwala nam zarabiać dzięki odsetkom. Lokaty mają to do siebie, że oferują zwykle wyższe oprocentowanie niż rachunki oszczędnościowe. Z drugiej strony mają też wady. Wśród nich najczęściej wymienia się fakt, iż pieniądze na lokacie oznaczają często brak możliwości ich wyciągnięcia przed terminem jej upłynięcia, gdy chcemy na niej zarobić. Ta wada jednak w ostatnich czasach przestaje mieć takie znaczenie, ponieważ banki coraz częściej umożliwiają wcześniejszą wypłatę środków bez utraty odsetek.

Przykładem właśnie takiej lokaty jest lokata progresywna. Jest to lokata, którą możemy najczęściej założyć w banku na okres 12 miesięcy. Jej cechą charakterystyczną, od której wywodzi się również jej nazwa, jest to, iż oprocentowanie takiej lokaty wzrasta z każdym miesiącem jej trwania. Działa to w ten sposób, że na przykład w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2,40 proc, po czym w kolejnym wzrasta do 2,50 proc. i tak dalej w kolejnych miesiącach. W praktyce dla klienta oznacza to tyle, że z każdym miesiącem zarabia on więcej. Oprócz tego kreatywnego sposobu naliczania odsetek lokata progresywna wyróżnia się tym, iż w większości wypadków pozwala na wcześniejszą wypłatę kwoty bez utraty odsetek. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli pojawią się niespodziewane wydatki.

Czy lokaty progresywne są warte naszej uwagi? Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Największe atuty lokaty tego typu to na pewno rosnące oprocentowanie. Minusy takich lokaty to często niskie oprocentowanie na samym początku działania lokaty. Oczywiście nie jest tak zawsze, ale często lokaty progresywne są mniej atrakcyjne finansowo od swoich tradycyjnych odpowiedników.

Jeśli uda nam się jednak znaleźć lokatę progresywną z ciekawym oprocentowaniem, to możemy z góry zakładać, że przebije ona swoją elastycznością tradycyjne, nieprogresywne lokaty.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora