28.07.2014, 12:00

Jak może oszczędzać dziecko?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak może oszczędzać dziecko?

Czy dziecko może efektywnie oszczędzać? Oczywiście, że tak! Co więcej, rodzice już od najmłodszych lat dziecka powinni zadbać o rozwijanie w nim umiejętności efektywnego zarządzania pieniędzmi.

Banki oferują mnóstwo produktów dających możliwość oszczędzania. Są one skierowane dla dorosłych. Co jednak z naszymi pociechami? Czy one także mają możliwość oszczędzania w banku?

Okazuje się, że taka możliwość wcale nie jest wykluczona. Duża rzesza banków proponuje rodzicom specjalne produkty, które zostały stworzone z myślą o oszczędzających dzieciach. Przykładem takiego produktu jest chociażby konto oszczędnościowe, które można założyć dziecku przy koncie rodzica. Oczywiście dzieci poniżej 18 roku życia nie mogą samodzielnie oszczędzać i w każdym przypadku ich oszczędzanie musi być powiązane z rodzicem. Ten fakt jednak nie wyklucza możliwości efektywnego oszczędzania. Konta tego rodzaju są bardzo praktyczne, ponieważ dziecko może na nich ulokować nierzadko duże środki, które otrzyma od rodziny czy dziadków.

Dziecko może oszczędzać oczywiście na lokacie długoterminowej skrojonej specjalnie do tych potrzeb. Takie lokaty są zakładane zwykle na dość długi okres czasu. Rodzic może ustalić, że termin zakończenia lokaty to będzie osiągnięcie przez dziecko wieku 18 lub 25 lat. W tym czasie pieniądze znajdujące się na koncie lokaty ciągle się pomnażają o kolejne odsetki.

Dobrym pomysłem jest również założenie dziecku książeczki oszczędnościowej. Co istotne, produkty tego typu są tak skonstruowane, że wpłata pieniędzy wcale nie musi przybierać formy comiesięcznych jednakowych zasileń. Może ona mieć postać wpłat jednorazowych, dokonywanych co jakiś czas. Dodatkowo należy wspomnieć, że takie konta dają ich właścicielom dostęp do wypłaty środków, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wyżej opisane możliwości oznaczają, że dziecko nie stoi wcale na straconej pozycji, jeśli chodzi o oszczędzanie. Nie zostaje mu staromodna skarbonka. Może równie dobrze oszczędzać w banku, co może okazać się bardzo efektywną motywacją dla osoby niepełnoletniej. Wszak bank kojarzony jest z prestiżem i powagą. Dla wielu dzieci będzie to mieć ogromne znaczenie przy oszczędzaniu.

Z perspektywy rodzica oszczędzające dziecko to bardzo dobry znak. Zaoferowanie mu możliwości profesjonalnego oszczędzania pełni bardzo ważną rolę edukacyjną. Dzięki takiej opcji dziecko nauczy się już we wczesnym wieku, że odpowiednie zarządzanie budżetem jest podstawą w osiągnięciu sukcesu w życiu dorosłym. Dziecko zrozumie także, że tylko takie efektywne zarządzanie posiadanym kapitałem pozwoli mu na realizację naprawdę wartościowych celów i potrzeb.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora