25.08.2014, 14:23

Depozyty SKOK-ów pod gwarancją BFG

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Depozyty SKOK-ów pod gwarancją BFG

Mimo że SKOK-i bankami nie są, od momentu, gdy kontrolę nad ich finansami rozpostarła Komisja Nadzoru Finansowego, depozyty klientów spółdzielczych kas zaczęły być lepiej chronione. Tym bardziej, że są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

SKOK-i, czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, to instytucje finansowe, które stają się coraz popularniejsze na rynku polskim. Te instytucje świadczą Polakom szereg usług finansowych, analogicznie do banków.

Chcąc założyć w SKOK-u rachunek osobowy lub lokatę, należy stać się jego członkiem. Do 28 listopada 2013 roku takie depozyty nie były chronione w żaden zewnętrzny sposób. Za zgromadzone na nich pieniądze odpowiadało tylko Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. Wraz z dniem 29 listopada 2013 roku te przepisy uległy zmianie. Od tego dnia depozyty w SKOK-u są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

BFG to instytucja, która chroni depozyty bankowe (a teraz również te zgromadzone w SKOK-ach). Dzięki niej konsumenci nie muszą się obawiać, że w razie upadku instytucji finansowej stracą wszystkie oszczędności. BFG zapewnia ochronę finansową kapitału jednego klienta w danym banku czy SKOK-u do kwoty 100 tys. euro. Dotyczy to depozytów imiennych osób fizycznych, prawnych oraz jednostek o zdolności prawnej. Co interesujące ochrona w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego obejmuje także oddziały banków, które są zlokalizowane za granicą. Jeśli siedziba danego banku jest w Polsce, a oddział jest za jej granicami, to gwarancja przysługuje w identycznym stopniu. Wynika to z faktu, że przepisy w całej Unii Europejskiej zostały pod tym względem ujednolicone.

Aby klient SKOK-u mógł liczyć na pomoc w ramach BFG, muszą zostać spełnione warunki gwarancji. Po pierwsze, musi zostać zawieszona działalność kasy. Po drugie, konieczne jest ustanowienie zarządcy komisarycznego. Ostatni warunek to złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości SKOK-u.

Reasumując, fakt, że depozyty ulokowane w SKOK-ach podlegają w tej chwili gwarancji BFG, sprawia, że jako instytucja finansowa stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla swoich klientów. Nie dość, że oferują pieniądze i różne produkty finansowe na przystępnych warunkach, to jeszcze zapewniają pełne bezpieczeństwo tak jak banki.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora