23.09.2014, 15:12

Kto gwarantuje bezpieczeństwo lokat?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Kto gwarantuje bezpieczeństwo lokat?

Lokaty są dlatego tak popularne wśród deponentów, że uznawane są za bezpieczne. Kto je tak naprawdę gwarantuje?

Prawie każdy z nas posiada konto bankowe – bez niego nie sposób wręcz funkcjonować. Oprócz standardowych ROR-ów zgromadzone nadwyżki finansowe przechowujemy także na kontach oszczędnościowych i lokatach. Depozyty są dla ich posiadaczy niczym wirtualne skarbonki, pozwalając zarabiać na oszczędzaniu, a dla banku stanowią źródło finansowania. Dzięki zgromadzonym na lokatach kapitałom klientów możliwe jest realizowanie przezeń rozmaitych inwestycji.

Ostatni kryzys światowy postawił w wątpliwość bezpieczeństwa systemu bankowego w wielu krajach, głównie na Cyprze i w Grecji. Czy Polacy również muszą się bać o swoje depozyty? Jeśli ich pieniądze, przechowywane w bankach, są bezpieczne, to w jakim stopniu i kto owo bezpieczeństwo gwarantuje?

Ochronę depozytów (w tym lokat) w Polsce zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja powołana przez rynek finansowy, której celem jest zabezpieczanie interesów klientów banków. Powołano ją zaś po to, aby na polskim rynku istniał organ, który będzie rozwiązywał trudne sytuacje związane z upadłością jakiegoś banku.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje swoją gwarancją wszystkie depozyty w bankach polskich. Ochronie w ramach tego funduszu podlegają zarówno depozyty złotowe, jak i walutowe. Fundusz chroni kapitał należący do osób fizycznych (klienci indywidualni) oraz osób prawnych (także jednostek samorządu terytorialnego). BFG zapewnia gwarancję środków zgromadzonych w szkolnych kas oszczędnościowych, pracowniczych kasach zapomogowo-pożyczkowych oraz jednostek organizacyjnych, które, nie mając osobowości prawnej, posiadają zdolność prawną.

Wszystkie wyżej wymienione depozyty są chronione do sumy równowartości w złotówkach 100 tys. euro (czyi obecnie ponad 400 tys. zł). Jeśli jesteśmy właścicielami kilku kont (w tym lokat) w jednym banku, to i tak mamy gwarancję odzyskania z BFG łącznie do 100 tys. euro. Pozostałe oszczędności i środki możemy odzyskać (jeśli się nam to uda) na drodze egzekucji majątku upadłego banku. Kwota gwarantowana jest wyliczana dla oszczędności klienta w danym banku, więc przy większym kapitale warto dywersyfikować go, składając na rachunki różnych instytucji.

W tym miejscu również warto wspomnieć o tych depozytach, które ochronie nie podlegają. Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie zapewnia ochrony depozytom Skarbu Państwa, instytucji finansowych (w tym banków i firm inwestycyjnych) oraz funduszy emerytalnych. Ochrona nie dotyczy również depozytów głównych właścicieli banków, a także kadr zarządzających bankiem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (23.09.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora