25.07.2014, 18:00

Lokaty mobilne detronizują ofertę oddziałową?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 2 głosów)

Lokaty mobilne detronizują ofertę oddziałową?

Banki oferują swoim klientom dostęp do coraz to nowszych propozycji produktów oszczędnościowych, które są atrakcyjne zarówno pod kątem oprocentowania, jak i dostępności. Ostatnimi czasy popularność w szybkim tempie zdobywają lokaty mobilne.

Nie da się ukryć, że obecnie deponenci oczekują nie tylko zysku z produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych, ale też maksymalnej wygody i minimum formalności. Z tego też powodu coraz więcej banków wprowadza do swojej oferty nowe produkty depozytowe, jakimi są lokaty mobilne. Posiadają one szereg zalet, choć oczywiście nie obejdzie się też bez wad. Czy mają one szanse na zdetronizowanie klasycznych lokat?

Przede wszystkim należy podkreślić fakt, że lokatę mobilną możemy otworzyć w zaledwie kilka minut. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do bankowości internetowej przez odpowiednią aplikację na urządzeniu mobilnym, a tam wybrać odpowiedni produkt i określić jego parametry, po czym zaakceptować je i przenieść środki na lokatę. Co więcej, obecnie większość banków oferuje w przypadku lokat mobilnych zdecydowanie bardziej atrakcyjne warunki oprocentowania. Różnica między e-lokatą a lokatą standardową może wynosić nawet ponad 0,5 punktu procentowego.

Mimo swoich niezaprzeczalnych zalet lokaty mobilne z pewnością nie zdetronizują jednak tradycyjnych lokat. Jest to spowodowane faktem, iż w przypadku e-lokat konieczne jest posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku. Dla większości klientów otwarcie nowego ROR-u lub jego zmiana jest zbyt kłopotliwa, dlatego z pewnością będą oni woleli tradycyjną formę lokaty, nawet mimo mniejszego zysku.

Ewentualna zmiana może nastąpić dopiero w sytuacji, gdy lokaty mobilne znajdą się w ofercie praktycznie każdego banku i będą dawały dużą dowolność w doborze parametrów. Wtedy trudno będzie sobie wyobrazić klientów, którzy będą woleli wybrać się do banku i założyć osobiście lokatę na niskie oprocentowanie, podczas gdy w kilka chwil będą mogli założyć e-lokatę na znacznie bardziej atrakcyjnych warunków. W przyszłości prawdopodobnie wiele się zmieni, choć należy mieć też świadomość, że już za kilka miesięcy oprocentowanie lokat mobilnych może znacznie zbliżyć się do oprocentowania lokat tradycyjnych.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokaty mobilne. Jakies minusy? 30.4.2014 15:11 przez:
jozek
Najlepsza lokata 12.7.2014 17:28 przez:
ayris

forum o lokatach