22.07.2014, 12:40

Inwestuj zgodnie z wiekiem

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Inwestuj zgodnie z wiekiem

Sposób, w jaki zamierzamy odkładać pieniądze na dodatkową emeryturę, powinien być dostosowany nie tylko do naszych aktualnych możliwości finansowych, ale także adekwatny do naszego wieku. Sprawdź, w jaki sposób wiek wpływa na inwestycje.

Jak powszechnie wiadomo jedną z podstaw dobrego inwestowania jest niewątpliwe obranie właściwej strategii. Ogromne znaczenie ma czas trwania inwestycji - wiadomo również, że inwestowanie długoterminowe zapewnia mniejsze ryzyko strat. Jedną z bardziej istotnych form inwestycji długoterminowej jest odkładanie pieniędzy na dodatkowe świadczenie emerytalne.

Trzeci filar emerytalny

Trzeci filar emerytalny kojarzony jest z Indywidualnym Kontem Emerytalnym (IKE), czyli dobrowolnym oszczędzaniem środków na dodatkową emeryturę. IKE oferuje większość firm ubezpieczeniowych, banków oraz domów maklerskich. Wszystkie proponują kilka form takiego oszczędzania – od funduszy inwestycyjnych i ubezpieczeń kapitałowych, poprzez samodzielne inwestowanie na giełdzie, aż po lokatę bankową. Należy zaznaczyć, że wszystkie te formy zostały zwolnione 19-procentowego podatku od dochodów kapitałowych pod warunkiem wypłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Polacy a IKE

W Polsce statystycznie najczęściej odkładają na swoją dodatkową emeryturę osoby w wieku 50-60 lat: 29,4 procent. Ilość osób poniżej 30 roku życia korzystających z IKE niewiele przekracza 5 procent. To dość dobitnie pokazuje, że młody Polak albo nie myśli o emeryturze, albo na dodatkowe oszczędzanie zwyczajnie go nie stać.

Im wcześniej, tym więcej

Kolejną zasadą dobrej inwestycji jest: im wcześniej, tym lepiej, czyli jeśli dysponujesz wolnymi środami, zainwestuj je od razu. W przypadku IKE ma to jeszcze większe znaczenie.

Większy przedział czasowy, którym dysponujemy, rozpoczynając oszczędzanie w młodym wieku, pozwoli nam niewątpliwie zgromadzić większe środki na koniec inwestycji. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto myśleć o takich oszczędnościach w wieku dojrzałym, ale zapewne trzeba się wtedy liczyć z potrzebą odkładania większych kwot, a co za tym idzie dużo większymi wyrzeczeniami. Mamy zatem niezbity dowód, że nasz wiek ma ogromne znaczenie przy inwestowaniu, w przypadku oszczędzania na dodatkową emeryturę możemy powiedzieć: im wcześniej zaczniemy, tym więcej odłożymy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (22.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora