11.07.2014, 12:37

Programy oszczędnościowo-inwestycyjne przestaną się bankom opłacać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Programy oszczędnościowo-inwestycyjne przestaną się bankom opłacać?

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo banki mogą zaniechać nie tylko prowadzenia programów oszczędnościowo-inwestycyjnych, gdyż przestanie im się to opłacać, ale nawet sprzedaży ubezpieczeń kredytów.

Dotychczas sprzedaż polis ubezpieczeniowych przez banki była i nadal jest dla nich wysoce intratnym biznesem. Dla klientów często sprzedawane przez banki polis nie przedstawiały zbyt wielkiej wartości, ponieważ nie zapewniały ich właścicielom praktycznie żadnej ochrony. Sytuacja od dawna nie podobała się Komisji Nadzoru Finansowego, która zamierza wprowadzić Rekomendację U. Jej celem jest uregulowanie wszystkich nieprawidłowości banków w zakresie sprzedaży polis. Szkoda tylko, że ma obowiązywać dopiero od maja przyszłego roku.

KNF zarzuca bankom przede wszystkim niedoinformowanie klientów choćby w zakresie zasad, wedle których działają programy oszczędnościowo-inwestycyjne. Przykładowo, wielu klientów, wykupując polisy ubezpieczeniowe, sądziło, że tak naprawdę inwestuje w depozyty bankowe. Warto też zadać sobie pytanie, czy jeżeli bank występuje jako ubezpieczający oraz zarabiający na pośrednictwie, nie następuje tutaj konflikt interesów.

Komisja Nadzoru Finansowego, decydując się na wprowadzenie Rekomendacji U, chce uciąć wszelkie spekulacje na temat nadzoru oraz stosunku KNF do polityki banków. Informacja przekazana klientom o produktach finansowych powinna być rzetelna i przejrzysta. Ma nastąpić również weryfikacja wiedzy pracowników bankowych sprzedających ubezpieczenia i zmiana zasad ich wynagradzania, aby ich pensje nie zależały wyłącznie od liczby sprzedanych polis. Rekomendacja U podnosi jeszcze jedną ważną kwestię: to klient sam powinien wybierać ubezpieczyciela i ubezpieczenie. Prowizje banków jako ubezpieczycieli i jednocześnie pośredników to bardzo niezdrowa sytuacja i powinny pozostawać pod kontrolą, co z pewnością nie spotka się z dobrym przyjęciem przez banki.

W czym tkwi istota zagadnienia? Meritum stanowi problem z polisami inwestycyjnymi, ponieważ banki przy sprzedaży tych polis pobierają bardzo wysoką prowizję tuż po zawarciu umowy ubezpieczeniowej. Ponadto prowizja bankowa nie może być wycofana, nawet jeżeli kupujący rezygnuje z umowy. KNF chce, aby banki pobierały wynagrodzenie jako pośrednicy, ale aby było to wynagrodzenie adekwatne do ponoszonych przez nie kosztów. Jeżeli banki zaczynają wykraczać poza podstawową działalność, tworzy się rozległe pole do manipulacji i drenażu kieszeni klienta. Być może Rekomendacja U ukróci ten proceder przy sprzedaży ubezpieczeń oraz programów oszczędnościowo-inwestycyjnych. Tylko jaki wówczas będzie ruch banków?

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora