27.06.2014, 17:24

Gdzie szukać oszczędności?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Gdzie szukać oszczędności?

Domowy budżet wymaga kontroli. Tylko ona pozwoli nam na znalezienie sposobów na oszczędzanie.

W przypadku domowego budżetu najważniejszą rolę odgrywają wydatki. Ścisła ich kontrola sprawia, że dużo łatwiej jest nam poszukać sposobów na oszczędzanie. Wbrew pozorom opcji jest całkiem dużo, wymagają one jednak od nas odpowiedniej analizy i wytrwałości.

Zanim zdecydujemy się na oszczędzanie, należy zapoznać się szczegółowo z naszymi miesięcznymi wydatkami. Tylko ten sposób pozwoli nam dostrzec ewentualne miejsca, gdzie możliwe jest poczynienie oszczędności. Złotych porad w tej kwestii nie ma. Dopiero lustracja wydatków miesięcznych i przejrzyste ich zestawienie da nam asumpt do oszczędzania. Podczas analizy wydatków zaleca się podzielenie ich na kategorie. Taki podział ułatwia późniejszą ocenę i poszukiwanie oszczędności.

Ogólnie obszarem, gdzie możemy poczynić spore oszczędności, są wszelkiej maści rachunki. Mamy tu na myśli wodę, gaz, a także abonamenty (Internet i telefon komórkowy). Warto jest przeanalizować nasze nawyki użytkowe i zobaczyć, czy czasami nie zużywamy niepotrzebnie zbyt dużo wody. To samo tyczy się gazu. Jeśli chodzi o abonamenty, na rynku jest wiele propozycji, które na pewno są atrakcyjniejsze od tego, co w tej chwili posiadamy. Poza tym kluczem są nasze potrzeby. Jeśli widzimy, że się one zmieniły, to nie ma sensu kontynuować taryfy, która rok temu odpowiadała w 100 proc. naszym potrzebom, ale teraz jest po prostu zbyt droga.

Kolejnym obszarem, w ramach którego możemy dużo oszczędzić, jest żywność. Wcale nie chodzi tu o jedzenie produktów gorszej jakości. Chodzi raczej o to, aby wiedzieć ile wydajemy, jedząc posiłki na mieście, ile wydajemy na słodycze lub na przyrządzanie obiadów. Może się okazać np. że na batony czekoladowe w miesiącu wydajemy 50 zł. To już spora kwota i można ją zaoszczędzić. Należy także zastanowić się nad kupowaniem warzyw i owoców tak, aby nie kupować zbyt wielu na raz.

Warto również pomyśleć, jeśli jeździmy do pracy samochodem, czy nie udałoby się zaoszczędzić na jeździe na rowerze. Jest to sensowna rada, zwłaszcza jeśli do pracy nie mamy zbyt daleko.

Możliwości oszczędzania istnieje bardzo dużo. To, jaką metodę wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych upodobań, a także od tego, jakich oszczędności poszukujemy. Należy jednak pamiętać, że odpowiednia analiza wydatków na pewno pokaże nam, gdzie marnotrawimy pieniądze. Nie trzeba się tego obawiać, tylko wykorzystać zdobytą w ten sposób wiedzę, aby zacząć oszczędzać efektywnie.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (27.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Gdzie szukać prywatnych pożyczek? 7.8.2014 22:40 przez:
Micky
Pożyczka na 10 dni - gdzie najtaniej? 12.4.2016 15:40 przez:
jantrzeci

forum o kredytach

Forum o lokatach
Opłaty za konto w BZ WBK 25.5.2016 13:11 przez:
bronislaw

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Proama 4.9.2014 14:10 przez:
Gosiunia

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Kredyt dla studenta - czy to w ogóle mozliwe? 31.3.2016 11:00 przez:
marcel

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Telefon dla seniora 26.9.2014 17:45 przez:
Sali

forum gsm