24.06.2014, 13:13

Oszczędzać czy inwestować?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Oszczędzać czy inwestować?

Oszczędzać czy inwestować? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które obawiają się ryzyka związanego z inwestycjami, ale jednocześnie oczekują wysokich zysków.

Lokaty i konta oszczędnościowe to najpopularniejsze formy oszczędzania. Ich największymi atutami są oczywiście gwarancje bankowego funduszu gwarancyjnego, dzięki którym kapitał ulokowany w banku chroniony jest do równowartości 100 tys. euro. Dla konsumentów to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania zasobów finansowych. Sceptycy coraz częściej podkreślają jednak blokowanie tym sposobem kapitału na pół roku czy rok w zamian za liche oprocentowanie. Pojawia się pytanie: oszczędzać czy inwestować?

Wszystko zależy od akceptacji ryzyka

Im większe ryzyko jesteśmy w stanie udźwignąć, tym większe pieniądze możemy zarobić. Jest to bowiem stosunek wprost proporcjonalny. Na rynku usług finansowych istnieje szereg różnych form inwestowania: od lokat strukturyzowanych, polisolokat, po fundusze inwestycyjne, a nawet alternatywne źródła inwestycji jak sztuka czy wino. Jeżeli jesteśmy w stanie zaakceptować ryzyko utraty środków, to mamy zdecydowanie większe pole do manewru w kwestii inwestycyjnej. Nie każdy musi znać się na giełdzie i śledzić wykresy, dlatego doskonałą formą pomnażania kapitału są fundusze inwestycyjne, gdzie sztab ludzi pracuje nad sukcesem naszych inwestycji.

Inwestycje bez ryzyka?

Wiele banków posiada w swojej ofercie lokaty strukturyzowane. Są to produkty łączone, gdzie część zainwestowanych pieniędzy przeznaczana jest na depozyty, zaś druga część w opcje. Klient decyduje się na ulokowanie swojego kapitału na określony czas – rok, dwa lata bądź więcej, w zależności od programu inwestycyjnego. W niektórych tego typu produktach istnieje ochrona kapitału, a nawet gwarantowany minimalny zysk. Jeżeli klient wycofa się z umowy wcześniej, to otrzymuje jedynie wartość wykupu. Skutkuje to często mniejszą sumą niż pierwotnie wpłacona.

Osobom, które najbardziej cenią sobie bezpieczeństwo, pozostają lokaty i konta oszczędnościowe. Jednakże zysk netto uzyskany dzięki tym instrumentom jest znikomy.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora