15.07.2014, 09:39

Jak oszczędzać z zyskiem?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.7     / 10 (oddano 3 głosów)

Jak oszczędzać z zyskiem?

Lokaty są dla większości Polaków najlepszą metoda pomnażania pieniędzy. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak lokować pieniądze, aby osiągać z tego zysk przy tak niskich stopach procentowych, jakie mamy obecnie.

Lokaty bankowe posiadają swoje wady i zalety, przez które mogą, jednak nie muszą, dać deponentowi na nich zarobić. Przede wszystkim warto podkreślić bezpieczeństwo deponowanych w banku środków, które do równowartości w złotych 100 tysięcy euro są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że jeśli wpłaciliśmy pieniądze nieprzekraczające tej kwoty, z pewnością odzyskamy je z powrotem po zakończeniu okresu lokaty, nawet w przypadku problemów finansowych danego banku. Warto mieć to na uwadze, deponując większe sumy.

Kolejna kwestia to zysk, który w rzeczywistości może okazać się tylko pozorny. Większość osób nie zwraca bowiem uwagi na wskaźnik inflacji, który może skutecznie pozbawić nas całego zysku, a nawet spowodować, że po zakończeniu okresu lokaty na naszym koncie będzie kapitał o mniejszej wartości niż przed jej założeniem. Najważniejszą kwestią jest bowiem dopilnowanie, aby oprocentowanie lokaty było wyższe od wskaźnika inflacji. Im różnica na korzyść oprocentowania lokaty będzie wyższa, tym wyższy będzie też nasz rzeczywisty zysk.

Podczas zakładania lokaty kluczową kwestią jest długość jej trwania. W wielu przypadkach wybieramy krótkie okresy umowy i regularnie odnawiamy lokatę. Dzięki temu wprawdzie zyskujemy na większym dostępie do środków, którymi możemy dysponować np. co miesiąc, bez obaw o utratę odsetek. Niestety takie postępowanie może zdecydowanie obniżyć nasz potencjalny zysk. Najlepszym wyborem będą w przypadku większości banków lokaty długoterminowe, gdyż zapewniają one zwykle wyższe oprocentowanie i oczywiście większy zysk. - 3 proc. na lokacie trzymiesięcznej nijak ma się bowiem do lokaty dwuletniej z oprocentowaniem 4 proc.

Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe produkty wymagane przez bank. Często okazuje się, że konieczność założenia konta osobistego generuje dodatkowe koszty, wynikające z opłat za jego prowadzenie. Może się jednak zdarzyć, że „dodatkowo” założone konto osobiste będzie darmowe, a usługa cashback pozwoli osiągnąć zysk związany np. z płatnościami kartą debetową. Podczas podpisywania umowy z bankiem należy wziąć wszystkie powyższe kwestie pod uwagę.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (15.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora