30.07.2014, 12:09

Gdzie nabyć jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Gdzie nabyć jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych?

W Polsce najpopularniejszą formą inwestycji jest deponowanie pieniędzy na lokatach. Coraz więcej osób wybiera jednak fundusze inwestycyjne, które potrafią zapewnić dużo wyższe zyski, jednak obarczone są ryzykiem.

Dostępność lokat jest w naszym kraju ogromna. Obecnie możemy wybierać założenie jej zarówno poprzez odwiedzenie placówki banku, jak i rozwiązania zdalne, na czele z Internetem, bez wychodzenia z domu. Jeśli zakładamy lokatę we własnym banku, poprzez system bankowości internetowej, cała procedura będzie trwała nawet mniej niż 1 minutę. Lokaty nie pozwalają jednak osiągać znaczących zysków, przez co klienci poszukujący bardziej dochodowych inwestycji decydują się na inne, nawet bardziej ryzykowne rozwiązania. Doskonałym tego przykładem są fundusze inwestycyjne, które mimo ryzyka pozwalają wygenerować w wielu przypadkach dość istotne zyski.

Fundusze inwestycyjne rządzą się jednak innymi prawami, przez co wiele osób nie wie często, w jaki sposób rozpocząć przygodę z tą formą inwestowania. Poza samym wyborem odpowiedniego funduszu, który należy poprzeć analizami i statystykami dostępnymi między innymi w Internecie, najważniejszą kwestią pozostaje nabycie jednostek uczestnictwa w danym funduszu.

Same jednostki uczestnictwa to tytuł prawny określający udział uczestnika w danym funduszu inwestycyjnym otwartym. W przypadku funduszy zamkniętych będziemy mówili o certyfikatach inwestycyjnych, które wiążą się jednak z innymi uprawnieniami i zasadami obrotu nimi. Nabycie jednostek uczestnictwa może odbywać się na kilka sposobów. W tej kwestii najważniejsze jest podpisanie odpowiedniej umowy z wybranym przez nas towarzystwem funduszy inwestycyjnych. Zawrzeć ją możemy jednak zarówno w siedzibie funduszu, ale też w bankach, biurach maklerskich lub u doradców finansowych. Choć nie jest to tak łatwe, jak w przypadku zakładania lokaty, to możliwości są mimo wszystko dość duże i żadna z zainteresowanych osób nie powinna mieć z tym problemu.

Po podpisaniu umowy musimy oczywiście dokonać zakupu, czyli wpłacić określoną kwotę, za która staniemy się właścicielami określonego udziału w danym funduszu. Odpowiednią kwotę wpłacamy na wskazane konto bankowe przelewem lub gotówką. Warto w tym miejscu podkreślić, że jednostki uczestnictwa są podzielne, przez co nie musimy nabywać ich w całości, ale nawet w procentowej części, określonej z dokładnością np. 3 miejsc po przecinku. Możemy więc stać się właścicielem np. 5,376 jednostek uczestnictwa.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora