24.06.2014, 11:32

Lokaty roczne czy 3-miesięczne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Lokaty roczne czy 3-miesięczne?

Lepiej oprocentowane będą lokaty roczne czy 3-miesięczne? Sprawdzamy, na jaki okres depozytu najlepiej się zdecydować, by zyskać najwięcej na odsetkach.

Zacznijmy od tego, że wybór korzystnej lokaty bankowej nie jest zbyt łatwy i chcąc wytypować najlepszą ofertę, nie powinno się sugerować wyłącznie oprocentowaniem, ale również częstotliwością kapitalizacji odsetek, warunkami umowy, odnawialnością lokaty itd. Trzeba bowiem wiedzieć, że im częściej kapitalizowane są odsetki, tym lepiej dla właściciela lokaty. Odnawialność lokaty również jest atutem.

Lokaty terminowe mogą trwać od 1 dnia do nawet kilku lat. Najczęściej klienci skłaniają się ku krótkoterminowym lokatom z możliwością ich odnowienia. Niewiele osób decyduje się na zamrożenie swoich środków finansowych na dwa lub trzy lata. Lokata 3-miesięczna z możliwością odnowienia to dla wielu osób optymalne rozwiązanie. W zasadzie klienci tego rynku nie mają dylematu, czy zakładać lokatę roczną i na ten stosunkowo długi czas zamrozić swoje pieniądze, czy ulokować fundusze w banku na trzy miesiące i po tym okresie odnowić lokatę (zakładając, że po trzech miesiącach nie wycofa się swoich pieniędzy z depozytu bankowego). Oczywiście nie oznacza to, że klienci rynku lokat bankowych w ogóle nie sięgają po lokaty długoterminowe, ale z reguły jest ich mniej, mimo iż są to lokaty zazwyczaj lepiej oprocentowane. Jeżeli na przykład ktoś ma zamiar w niedalekiej przyszłości starać się o kredyt na budowę domu, zamiast trzymać pieniądze w szufladzie, lepiej jest złożyć je na lokatę roczną czy 2-letnią i tym samym nie roztrwonić pieniędzy przeznaczonych na wkład własny, a dodatkowo zyskać kwotę z odsetek. Każda opcja – zarówno lokata roczna, jak i 3-miesięczna - spotka się z zainteresowaniem, a wszystko zależy od potrzeb oraz bieżącej sytuacji na rynku lokat bankowych.

Comperia.pl od dawna śledzi, opiniuje i informuje zmianach, nowościach w zakresie lokat bankowych. Dokładne analizy sprawiają, że klient odwiedzający stronę internetową porównywarki uzyskuje wiele potrzebnych informacji, a do tego może prześledzić ranking najkorzystniejszych depozytów terminowych z rocznymi oraz 3-miesięcznymi produktami. Ostatnio najwyżej oprocentowane są lokaty krótkoterminowe - 2- oraz 3-miesięczne. Ponadto warto sprawdzać oferty instytucji takich jak: Idea Bank, Getin Bank, Meritum Bank, Getin Noble Bank czy też Lions Bank.

Z analiz tego rynku wynika, że nie należy zbytnio liczyć na poprawę sytuacji na rynku lokat w 2014 roku. Może jakaś instytucja zdecyduje się zaoferować lokatę wybijającą się w zyskach klienta ponad przeciętność, ale to będą raczej sporadyczne przypadki. Ten, kto chce więcej zarobić, powinien zastanowić się nad lokatami strukturyzowanymi albo przejść na rynek inwestycyjny.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (24.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora