16.07.2014, 13:35

Na lokacie nie zarobisz

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Na lokacie nie zarobisz

Lokata to w większości przypadków pierwszy wybór Polaków chcących pomnażać swoje oszczędności. Niestety, ten rodzaj inwestycji nie zawsze przynosi realny zysk.

Lokata bankowa to z pewnością niezwykle interesujący produkt oszczędnościowy, posiadający cały szereg zalet. Niestety, wiele osób nie potrafi odpowiednio z nich korzystać, przez co zdarza się, że zamiast pomnożyć swoje oszczędności, w rzeczywistości tylko zamrażamy je na pewien okres i przy otrzymaniu środków z powrotem na konto okazuje się, że ich realna wartość jest niewiele większa, a w skrajnych przypadkach nawet mniejsza, niż przed zawarciem z bankiem umowy.

Największym błędem klientów zakładających lokaty jest brak wiedzy dotyczącej wskaźnika inflacji i jego przełożenia na zyski z lokat. Przede wszystkim należy bowiem zadbać o to, aby deponować pieniądze tylko w takich produktach, które są oprocentowane na wyższym poziomie niż wspomniana inflacja. Tylko w ten sposób nasze ewentualne zyski będą miały realną wartość. W przeciwnym wypadku, mimo iż na nasze konto wpłynie większa suma pieniędzy od tej, którą zdeponowaliśmy np. rok wcześniej, to będziemy mogli za nią kupić mniej produktów lub usług.

Kolejna kwestia to okres trwania lokaty. Fakt, iż pieniądze w trakcie jej obowiązywania są zamrożone, skłania większość klientów banku do wybierania lokat krótkoterminowych i ich odnawiania. Banki natomiast w większości przypadków hołdują zasadzie, że im dłuższy okres lokaty wybiera klient, tym wyższe otrzymuje oprocentowanie. Jeśli więc z góry wybierzemy lokatę dwuletnią, to zysk z niej będzie z pewnością o wiele wyższy od zysku z lokaty krótkoterminowej, odnawianej przez okres dwóch lat. Jeśli naprawdę chcemy zarobić, musimy pogodzić się z faktem, iż pieniądze powinny być zdeponowane na zdecydowanie dłuższy okres.

Ponadto należy pamiętać, że lokaty objęte są podatkiem Belki, który obniży nasz zysk o 19 proc. W połączeniu z inflacją może się okazać, że zamiast zyskać, straciliśmy. To z kolei powinno skłaniać wszystkie zainteresowane lokatami osoby do aktywniejszego poszukiwania najlepszych lokat i nie decydowania się na pierwszy produkt zaproponowany przez nasz własny bank. Na rynku są bowiem oferty, często także promocyjne, dzięki którym ani podatki, ani inflacja nie odbiorą nam zysku.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Karta kredytowa i inwestowanie na lokacie 11.3.2016 13:19 przez:
Tereza
Czy mamy zdolność kredytową? 15.12.2015 8:04 przez:
paweł

forum o kredytach

Forum o lokatach
Zarabiaj więcej niż na lokacie 28.9.2015 18:24 przez:
HorusInkasso
Czy na lokacie można stracić? 7.3.2015 15:20 przez:
Arias

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Polisa z funduszem 14.1.2016 15:29 przez:
dhagbar

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Inwestycja w condo hotele oraz aparthotele 14.1.2016 14:20 przez:
antek

forum finansowe dla firm