11.09.2014, 11:40

Jak obronić oszczędności przed inflacją?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Jak obronić oszczędności przed inflacją?

Jeśli posiadamy oszczędności, które trzymamy w domu, tracą one na wartości w wyniku działania inflacji. Jak chronić się zatem przed negatywnymi skutkami inflacji?

W wyniku działania inflacji pieniądze tracą na wartości. Z tego powodu oszczędności, które trzymane są w domu, tracą na wartości. Pieniądze tracą na wartości również wtedy, gdy ulokowane są w banku, ale na rachunkach, które nie są oprocentowane lub ich oprocentowanie jest niższe niż wskaźnik inflacji. Inflacja jest wzrostem przeciętnego poziomu cen w gospodarce, który prowadzi do spadku siły nabywczej pieniądza. W Polsce inflacja od wielu lat nie przekracza wartości 5 proc. Taki rodzaj inflacji nazywany jest pełzającą.

Jak uchronić się przed inflacją?

Pieniądze nie tracą na wartości, gdy ulokowane są w takie produkty finansowe, które przynoszą zyski większe, niż wskaźnik inflacji. Obecnie inflacje CPI w Polsce utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i jest dużo niższa od celu inflacyjnego NBA na rok 2014, wynoszącego 2,5 proc. Z punktu widzenia konsumentów nie jest to zła sytuacja, gdyż pieniądze tracą znacznie wolniej siłę nabywczą. Nawet lokaty bankowe pozwalają przy odliczeniu pieniędzy, które trzeba zapłacić w postaci podatku Belki, na zachowanie wartości pieniądza a także na uzyskanie niewielkich zysków. Lokaty bankowe to  bezpieczna forma lokowania nawet niewielkiego kapitału. Większość lokat bankowych można założyć już od 1 tys. zł.

Najkorzystniejsze lokaty bankowe, które można założyć na okres roku, pozwalają uzyskać ponad 3 proc. w skali roku. Przy niskim wskaźniku inflacji dobrym rozwiązaniem może być założenie lokat na krótszy czas, czyli 3 lub 6 mies. W ten sposób można zabezpieczyć się przed ewentualnymi zmianami stóp procentowych ze strony NBP, które mogą zmienić oprocentowanie lokat bankowych. Prostym i bezpiecznym rozwiązaniem na uchronienie się przed inflacją jest skorzystanie z kont oszczędnościowych, które są łatwe do założenia, dają elastyczny dostęp do gotówki a najkorzystniejsze z nich pozwalają na uzyskanie oprocentowania na poziomie 3 proc. w skali roku.

Co zamiast lokaty?

Lokatę można założyć nawet przy mniejszym kapitale, ale przy bardzo niskiej inflacji dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie pieniędzy na giełdzie. Giełdy najczęściej reagują na niską inflację wzrostami. Przy wysokiej inflacji można zawsze inwestować w spółki wytwarzające te dobra, które najbardziej drożeją.

Obligacje z kolei to bezpieczna forma inwestowania, która pozwalają często uzyskać podobne oprocentowanie do tego na lokatach, ale do zakupu obligacji potrzebny jest większy kapitał. W długim okresie czasu przed działaniem inflacji można zabezpieczać się poprzez zakup metali szlachetnych lub nieruchomości.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.09.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora