19.09.2014, 09:46

Lokata dewizowa czy w złotówkach?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Lokata dewizowa czy w złotówkach?

Zakładając lokaty, nie musimy korzystać tylko z tych złotówkowych, ale możemy również wybrać lokaty dewizowe. Na czym polegają takie depozyty?

Lokaty terminowe przede wszystkim kojarzą się z lokatami w złotówkach. W bankach można jednak znaleźć lokaty prowadzone w innych walutach. Lokaty dewizowe, nazywane również walutowymi, to popularne rozwiązanie, szczególnie dla tych klientów, którzy posiadają nadwyżki finansowe w obcych walutach.

Lokaty dewizowe były popularne szczególnie w okresie, gdy banki chętniej udzielały kredytów w obcych walutach. Gromadzenie kapitału w dolarach czy euro przy posiadaniu kredytu w tej walucie było popularnym rozwiązaniem wśród klientów, co przekładało się na większe zainteresowanie lokatami walutowymi.

Jaka waluta?

Najbardziej popularnymi lokatami dewizowymi są te zakładane w euro oraz dolarze. Nieco rzadziej spotyka się depozyty w funtach brytyjskich czy frankach szwajcarskich. Przy zakładaniu lokat dewizowych należy brać pod uwagę, że są one z reguły niżej oprocentowane od tych w złotówkach. Niskie oprocentowanie sprawia, że służą przede wszystkim do przechowywania pieniędzy, a znacznie rzadziej do realizowania zysków. Z tego powodu tego typu produkty wykorzystywane są przede wszystkim przez przedsiębiorstwa, które muszą utrzymywać nadwyżki w walutach obcych w celu realizowania bieżących rozliczeń.

Opłacalność lokat dewizowych

Generalnie, jeśli nie istnieje konieczność utrzymywania nadwyżek finansowych w obcych walutach, wówczas bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być sprzedaż waluty i założenie lokaty w złotówkach. Transakcja przewalutowania może być zrealizowana po korzystnych kursach poza bankiem, czyli w kantorach. Dodatkowo możliwe jest zminimalizowanie strat wynikających zarówno z kosztów transakcji walutowych, jak też negatywnych zmian kursowych. Wahania kursu złotego mogą prowadzić nie tylko do utraty zysków z lokaty dewizowej, ale również do strat, ale przy spodziewanym wzroście kursu waluty lokat dewizowa może być opłacalna.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.09.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
873 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora