06.06.2014, 10:12

Warto oszczędzać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Warto oszczędzać?

Czy w dzisiejszych czasach można i warto oszczędzać? 

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo oszczędzać. Przeciętny Kowalski zarabia zbyt mało, aby zgromadzić w ciągu roku większą sumę pieniędzy. Częściej niż po oszczędzanie sięgamy po łatwiejsze rozwiązanie w postaci zaciągnięcia następnego kredytu bankowego. Warto się jednak zastanowić, czy dzisiaj w ogóle warto oszczędzać.

Wpierw powinniśmy się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest oszczędzanie. Otóż jest to gromadzenie nadwyżek finansowych oraz czerpanie z nich wymiernych korzyści w przyszłości. Choć koniunktura temu nie sprzyja, nie wszyscy idą na łatwiznę w postaci kredytu. Niektórzy starają się odłożyć co nieco z niewielkiej wypłaty i zaoszczędzić choćby parę złotych. Pytanie tylko: czy warto oszczędzać?

Z pewnością tak. Po pierwsze możemy odłożyć na coś, na co by nas z pewnością nie było stać od razu. Zakup jest odłożony w czasie i nie musimy zaciągać kredytu lub pożyczki, aby móc sobie na to pozwolić. Po drugie za zaoszczędzone pieniądze możemy zrobić przyjemność lub niespodziankę nie tylko sobie, lecz również bliskiej osobie. Po trzecie finanse na czarną godzinę pozwolą nam na leczenie lub utrzymanie w razie choroby, nieszczęśliwego wypadku itp., kiedy przez pewien okres nie będziemy mogli zarabiać. Po czwarte zgromadzone środki mogą się nam przydać po przejściu na rentę lub emeryturę. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że nasze emerytury będą relatywnie niskie i już teraz odkłada pieniądze, aby w przyszłości nie martwić się o byt.

Niekiedy oszczędzanie pieniędzy wiąże się z inwestowaniem. Niektórzy między tymi słowami stawiają znak równości, jednak nie są one jednoznaczne. Owszem, zaoszczędzone pieniądze można pozostawić na koncie bankowym, aby bezpiecznie tam sobie leżały. Można je również zainwestować (np. w akcje, obligacje) lub też ulokować na lokacie. Inwestowanie wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Ryzyko, choćby niewielkie, zawsze będzie występować.

Pozostawienie pieniędzy na koncie lub lokacie bankowej jest bezpieczne, ponieważ gwarantem jest sam bank. Inwestowanie nie jest przeznaczone dla ludzi bojaźliwych, gdyż może być obarczone sporym ryzykiem straty. Owszem, można zyskać na inwestycji, ale można na niej również dość dużo stracić.

Niewątpliwie warto oszczędzać. Daje nam to pewną niezależność finansową, swobodę. Dzięki odkładaniu środków pieniężnych nie musimy ciągle martwić się o dzień jutrzejszy, mamy spokojniejszą głowę i sen. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Na czym oszczędzać w firmie? 15.9.2014 10:10 przez:
bogata

forum finansowe dla firm