11.06.2014, 16:25

Jak oszczędzać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak oszczędzać?

Sposobów na oszczędzanie jest bardzo wiele, ale konsumenci wciąż zadają sobie pytanie, który z nich jest najbardziej skuteczny.

Oszczędzanie to czynność wymagająca nie mało samozaparcia i konsekwencji. Wiele osób właśnie z tego powodu nie jest w stanie odkładać pieniędzy. Nie mają po prostu wystarczająco silnej woli, aby odkładać pieniądze regularnie. Psychologowie od wielu lat zastanawiają się co sprawia, że niektórym oszczędzanie przychodzi łatwiej, a inni nigdy się tego nie nauczą. Zostawiając kwestie psychologiczne na bok, możemy przejść do innej równie ważkiej kwestii, jaką są sposoby oszczędzania. Wielu konsumentów twierdzi, że nie wie, jak najlepiej gromadzić pieniądze, bo na rynku jest wiele produktów oszczędnościowych, a wielu z nich po prostu nie rozumieją.

Aby oszczędzać skuteczniej, należy wybrać między dwoma taktykami: zachowawczą lub agresywną. Pierwsza to oszczędzanie przy pomocy instrumentów, które są bezpieczne i gwarantują nam zachowanie włożonego kapitału. Do tego grona zaliczają się wszelkiej maści lokaty oraz rachunki oszczędnościowe. Na drugim biegunie mamy oszczędzanie agresywne, które można nazwać też inwestycjami. Tutaj znajdziemy z kolei kupowanie akcji lub korzystanie z funduszy inwestycyjnych.

To, jaką drogę wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, ile mamy oszczędności i jakie cele sobie stawiamy. Na pewno sensu nie ma trzymanie pieniędzy na nieoprocentowanym koncie osobistym. Lepiej już jest je włożyć na konto oszczędnościowe. Przynajmniej pieniądze będą na siebie choć trochę zarabiać.

Jeśli naszym celem jest bezpieczeństwo oszczędności, to najlepiej wybrać wcześniej wspomniane konta oszczędnościowe lub lokaty. Konta są o tyle lepsze, że umożliwiają w razie potrzeby wypłatę środków bez utraty odsetek. Oprocentowanie takich produktów jest różne, ale nie należy się spodziewać przekroczenia stopy 4 proc. w dłuższej perspektywie czasowej.

Dla tych, których takie oprocentowanie nie zadowala, pozostaje eksperymentowanie z akcjami i funduszami inwestycyjnymi. Jest to rozwiązanie praktyczne, aczkolwiek jednocześnie stosunkowo ryzykowne. Nie mamy tutaj przecież gwarancji (zwłaszcza w przypadku akcji) określonego zarobku, czy nawet zachowania włożonego kapitału.

Podsumowując, oszczędzać można na różne sposoby. Ci, którzy chcą osiągnąć duże zyski, mogą postawić na ryzykowne rozwiązania i liczyć się z ewentualnymi stratami lub dużymi dochodami. Ci, którzy oczekują bezpieczeństwa, powinni skupić się na dobieraniu jak najlepszych lokat, kont oszczędnościowych i obligacji.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora