17.07.2014, 13:02

Inwestowanie w fundusze to ryzyko

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Inwestowanie w fundusze to ryzyko

Osoby, które myślą o inwestowaniu w fundusze, powinny zdawać sobie sprawę, że może to wiązać się ze sporym ryzykiem.

Każdy z nas chciałby powiększyć swoje oszczędności. Najlepiej, gdyby udało się to zrobić szybko i bez nerwów. W życiu jednak jest to prawie nieosiągalne, a samo inwestowanie oznacza najczęściej długi okres czekania na efekty lub duże ryzyko utraty mniejszej lub większej części kapitału. Na rynku znajdziemy wiele interesujących produktów inwestycyjnych. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza fundusze inwestycyjne. Takie fundusze dzielą się na różne rodzaje. Jedne z nich są bardziej bezpieczne, a inne bardziej ryzykowne.

Gdy zależy nam na dużym zysku, to raczej nie uda się tego osiągnąć z wykorzystaniem funduszy obligacyjnych. Takie fundusze charakteryzują się mniejszą agresywnością w inwestowaniu i lokowaniem kapitału w produkty finansowe, które są bezpieczne. Bezpieczeństwo idzie jednak w parze z niskim zyskami, co nie każdemu może odpowiadać. Zarobek w skali roku na poziomie 2-3 proc. nie jest wynikiem nieziemskim. Nie dziwota, że coraz więcej osób ryzykuje swoje oszczędności i inwestuje je w fundusze agresywne.

Fundusze agresywne inwestują w akcje i papiery wartościowe, które podlegają wahaniom wartości. Jeśli zainwestujemy w taki fundusz np. 10 tys. zł, to dzięki sprzyjającym okolicznościom istnieje możliwość zarobku nawet na poziomie kilkunastu procent w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma róży bez kolców. Fundusze akcyjne są ryzykowne, ponieważ wartość akcji potrafi ulegać zmianom bardzo szybko. Bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy nastąpi spadek, a kiedy wzrost. Dlatego też równie dobrze możemy stracić w szybkim czasie 20 lub 30 proc. z naszego zainwestowanego kapitału. Niedoświadczeni inwestorzy muszą o tym pamiętać, że tam, gdzie znajdziemy możliwość wysokich zysków, tam i znajdziemy możliwość wysokich strat.

Jeżeli jesteśmy gotowi na ryzyko i jest ono wliczone w naszą strategię inwestycyjną, opcja z funduszami agresywnymi jest jak najbardziej sensowna. Jeżeli jednak należymy do grona tych inwestorów, dla których jest to podstawowe źródło dochodów, to zdecydowanie lepiej postawić na instrumenty bardziej bezpieczne. Interesującą alternatywą wydaje się być chociażby wybranie funduszy mieszanych, które inwestują część kapitału w akcje (większe ryzyko), a resztę środków w obligacje (mniejsze ryzyko).

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.07.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem - perspektywy 16.5.2016 8:44 przez:
irving
Inwestowanie w grunty 23.9.2014 17:15 przez:
kajabroja
Inwestowanie w lokate 29.6.2014 19:25 przez:
Dagmat

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Alternatywne inwestowanie 9.7.2014 19:58 przez:
velvet

forum o ubezpieczeniach