Czym jest lokata strukturyzowana?

2014-06-02 14:38:00

Każdy, kto lubi ryzyko, a oprocentowanie zwykłej lokaty bankowej go nie satysfakcjonuje, może skorzystać z innej opcji. Lokata strukturyzowana jest jedną z nich.

Lokata strukturyzowana, bo o niej mowa, łączy ze sobą gwarancję zysku ze zwykłej lokaty bankowej oraz smaczek ryzyka inwestycyjnego. Pieniądze, które w ramach niej wpłacamy, są dzielone. Większa część jest przeznaczana na zakup np. obligacji skarbowych, czyli mają za zadanie leżeć i powoli pracować. Natomiast mniejsza część jest inwestowana w surowce, indeksy giełdowe lub waluty. Giełda jest bardzo kapryśna i nigdy nie wiadomo, co i kiedy pójdzie w górę, więc tutaj ponosimy ryzyko, że nasze fundusze zamiast wzrastać, mogą zacząć topnieć. I chociaż podpisując umowę na taką lokatę, nigdy nie mamy pewności, czy coś na niej zarobimy, w większości przypadków możemy być pewni, że na pewno nie stracimy większej sumy pieniędzy. W żadnym banku nie dadzą nam gwarancji oprocentowania, mogą jedynie przedstawić wykresy i procenty sprzed tygodnia, miesiąca lub roku. Nie ma jednak powodu do wielkiego strachu. W większości przypadków dają nam gwarancję na zwrot przynajmniej 80 proc. włożonej kwoty. Można więc stracić, ale można i zyskać. Należy jednak uważnie czytać umowy, jaką ochronę kapitału bank nam zagwarantuje.

Bez pośpiechu

Lokata strukturyzowana, ze względu na ryzyko straty włożonego kapitału, z reguły jest długoterminowa - trzeba liczyć się z zamrożeniem gotówki na przynajmniej kilka lat. Ma to za zadanie zabezpieczyć bank przed zbyt wysoką stratą pieniędzy zarówno klienta, jak i banku. W końcu bank gwarantuje klientom zwrot środków w ustalonym przez niego procencie, a wiadomo, często jak coś spadło, to kiedyś musi wzrosnąć. Dodatkowym zabezpieczeniem jest właśnie ta część pieniędzy przeznaczona na zakup obligacji - w ciągu roku standardowa część lokaty pracuje, więc jest w stanie pokryć ewentualne straty związane z częścią inwestycyjną.

Na co należy zwrócić uwagę ?

W szczególności należy zwrócić uwagę, czy zainwestowane środki można wycofać z lokaty wcześniej niż przewiduje umowa oraz ile nas będzie to kosztowało. Często musimy dodatkowo zapłacić za przywilej wcześniejszego zakończenia współpracy z bankiem i to nawet do kilkudziesięciu proc. włożonych przez nas środków. Osoby obeznane w temacie i eksperymentujące z akcjami lub walutami powinny zaznajomić się, w co zostaną zainwestowane nasze pieniądze. Trzeba zadać sobie również najważniejsze pytanie, czy jesteśmy gotowi stracić i ile jesteśmy gotowi stracić, by mieć szansę na większy zarobek. Czy hipotetyczna strata i zszargane nerwy mogą być zrekompensowane przez zysk z takiej lokaty?

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam