02.06.2014, 14:38

Czym jest lokata strukturyzowana?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czym jest lokata strukturyzowana?

Każdy, kto lubi ryzyko, a oprocentowanie zwykłej lokaty bankowej go nie satysfakcjonuje, może skorzystać z innej opcji. Lokata strukturyzowana jest jedną z nich.

Lokata strukturyzowana, bo o niej mowa, łączy ze sobą gwarancję zysku ze zwykłej lokaty bankowej oraz smaczek ryzyka inwestycyjnego. Pieniądze, które w ramach niej wpłacamy, są dzielone. Większa część jest przeznaczana na zakup np. obligacji skarbowych, czyli mają za zadanie leżeć i powoli pracować. Natomiast mniejsza część jest inwestowana w surowce, indeksy giełdowe lub waluty. Giełda jest bardzo kapryśna i nigdy nie wiadomo, co i kiedy pójdzie w górę, więc tutaj ponosimy ryzyko, że nasze fundusze zamiast wzrastać, mogą zacząć topnieć. I chociaż podpisując umowę na taką lokatę, nigdy nie mamy pewności, czy coś na niej zarobimy, w większości przypadków możemy być pewni, że na pewno nie stracimy większej sumy pieniędzy. W żadnym banku nie dadzą nam gwarancji oprocentowania, mogą jedynie przedstawić wykresy i procenty sprzed tygodnia, miesiąca lub roku. Nie ma jednak powodu do wielkiego strachu. W większości przypadków dają nam gwarancję na zwrot przynajmniej 80 proc. włożonej kwoty. Można więc stracić, ale można i zyskać. Należy jednak uważnie czytać umowy, jaką ochronę kapitału bank nam zagwarantuje.

Bez pośpiechu

Lokata strukturyzowana, ze względu na ryzyko straty włożonego kapitału, z reguły jest długoterminowa - trzeba liczyć się z zamrożeniem gotówki na przynajmniej kilka lat. Ma to za zadanie zabezpieczyć bank przed zbyt wysoką stratą pieniędzy zarówno klienta, jak i banku. W końcu bank gwarantuje klientom zwrot środków w ustalonym przez niego procencie, a wiadomo, często jak coś spadło, to kiedyś musi wzrosnąć. Dodatkowym zabezpieczeniem jest właśnie ta część pieniędzy przeznaczona na zakup obligacji - w ciągu roku standardowa część lokaty pracuje, więc jest w stanie pokryć ewentualne straty związane z częścią inwestycyjną.

Na co należy zwrócić uwagę ?

W szczególności należy zwrócić uwagę, czy zainwestowane środki można wycofać z lokaty wcześniej niż przewiduje umowa oraz ile nas będzie to kosztowało. Często musimy dodatkowo zapłacić za przywilej wcześniejszego zakończenia współpracy z bankiem i to nawet do kilkudziesięciu proc. włożonych przez nas środków. Osoby obeznane w temacie i eksperymentujące z akcjami lub walutami powinny zaznajomić się, w co zostaną zainwestowane nasze pieniądze. Trzeba zadać sobie również najważniejsze pytanie, czy jesteśmy gotowi stracić i ile jesteśmy gotowi stracić, by mieć szansę na większy zarobek. Czy hipotetyczna strata i zszargane nerwy mogą być zrekompensowane przez zysk z takiej lokaty?

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.06.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czym jest BLIK? 17.2.2015 11:53 przez:
Radosław

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym jest "stanowisko w drodze uznania"? 2.6.2019 13:41 przez:
Arturr
Czym jest EKUZ? 30.10.2014 11:09 przez:
Emilia Kasińska, Ekspert Comperia.pl

forum o ubezpieczeniach