14.05.2014, 14:36

Polisy inwestycyjne sposobem na dodatkową emeryturę

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Polisy inwestycyjne sposobem na dodatkową emeryturę

Widmo wysokości przyszłej emerytury większości Polaków spędza sen z powiek. Może warto pomyśleć o jej zwiększeniu, decydując się na polisę inwestycyjną.

Polisa inwestycyjna jest rodzajem ubezpieczenia na życie i dożycie. Tego typu produkt nie ma zbyt rozbudowanej ochrony. Jego zaletą jest jednak to, że pozwala na lokowanie pieniędzy na ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych, które są po prostu rodzajem funduszy inwestycyjnych.

Polisa inwestycyjna daje nam dostęp do szerokiego wachlarza funduszy inwestycyjnych. W zasadzie, kupując jeden produkt, otwieramy przed sobą szereg praktycznych możliwości oszczędzania, np. na emeryturę. Wykorzystując właśnie to rozwiązanie, klient może budować wszechstronne strategie inwestycyjne i nie inwestować tylko w na rynku polskim, ale również za granicą. Co więcej, polisa inwestycyjna otwiera przed nim możliwość inwestowania w różne rodzaje aktywów, począwszy od akcji, poprzez surowce, na obligacjach kończąc.

Wśród zalet takich polis należy wymienić fakt, iż nie pobiera się od nich podatku Belki (w trakcie trwania umowy). Podatek jest pobierany dopiero na koniec. Dzięki temu rozwiązaniu można osiągać lepsze zyski. Zaletą polisy inwestycyjnej jest na pewno również jej rygor. Jeśli zadecydujemy o tym, że będziemy wpłacać składki w regularnych odstępach czasu, firma ubezpieczeniowa wymaga od właściciela tego instrumentu stałych wpłat. Jakiekolwiek problemy z regularnością mogą skutkować dużymi stratami. Mogłoby się wydawać, że taki rygor nie jest wcale wadą. Jeśli jednak spojrzymy na kwestię emerytury i fakt, że jest ona tak abstrakcyjną i odległą sprawą, to od razu pojmiemy, że rygor i systematyczność w odkładaniu są tu kluczowe. Na liście zalet należy też umieścić fakt, iż takie ubezpieczenie pozwala nam niejako uniezależnić się od ZUS. Kapitał jest cały czas nasz i możemy, jeśli zmienimy zdanie, wykorzystać go w inny sposób.

Oczywiście polisy inwestycyjne to produkty, które mają swoje wady. Pierwszą będzie na pewno koszt. Firmy ubezpieczeniowe mogą od nas pobierać od 2 do 4 proc. wartości konta w skali roku. Drugą wadą, choć nie tak wyraźną, jest to, iż można inwestować taniej na rynku. Oczywiście to wymaga większego wysiłku indywidualnego.

Reasumując, polisy inwestycyjne są sprytnym sposobem na oszczędzanie na emeryturę. Ich konstrukcja pozwala na efektywne odkładanie pieniędzy na tak odległy cel. W obliczu wielu zalet nieliczne wady tej opcji po prostu bledną.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.05.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Jaka polisa na życie 30.6.2015 9:05 przez:
krystynadu

forum o ubezpieczeniach