08.08.2014, 18:51

Czym są IKE - indywidualne konta emerytalne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Czym są IKE - indywidualne konta emerytalne?

Polski system emerytalny nie jest gwarantem otrzymania wysokiej emerytury na stare lata, dlatego przyszli emeryci powinni starać się sami zadbać o zabezpieczenie swojej przyszłości - i to już teraz. Mogą to zrobić, odkładając pieniądze na przykład na IKE, czyli na Indywidualne Konto Emerytalne.

Do końca lipca przyszli emeryci musieli podjąć decyzję o miejscu odprowadzania swoich składek emerytalnych (OFE lub ZUS). Nie była to łatwa decyzja - ZUS gwarantuje wypłatę emerytury, OFE nie może dać takiej gwarancji, ale szanse na zyski są zdecydowanie większe. Ostatnia wypowiedź przedstawiciela OFE, że nie fundusz nie jest w stanie zapewnić dożywotniej emerytury, dlatego jego członkowie powinni się dodatkowo ubezpieczyć, jest bardzo symptomatyczne. Wygląda na to, że zarówno ZUS, jak i OFE nie są w stanie zapewnić przyszłym emerytom przyzwoitej i godziwej emerytury, dlatego tylko dodatkowe indywidualne oszczędzanie może zwiększyć przyszłe świadczenia emerytalne. Taką możliwość daje, stworzone z myślą o przyszłych emerytach, IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne.

Czym są IKE i na jakich zasadach funkcjonują?

IKE to struktura systemu emerytalnego zwana również III filarem, powstała na mocy ustawy o IKE. W przeciwieństwie do I i II filaru, czyli ZUS i OFE, IKE nie jest obowiązkowe. Wbrew powszechnym opiniom zyski w IKE nie będą takie niskie - zwłaszcza że jest to oszczędzanie długoterminowe i w przyszłości może wspomóc świadczenia emerytalne z I lub II filaru. Warto wiedzieć, że dochody z III filaru nie są objęte podatkiem Belki, czyli podatkiem od zysków kapitałowych (choć tylko w przypadku wypłaty zysku po osiągnięciu wieku emerytalnego).

Inne możliwości oszczędzania na emeryturę

W ramach IKE można wybrać swój własny sposób oszczędzania z określonym ryzykiem. Mogą to być lokaty bankowe, ubezpieczenia kapitałowe, fundusze inwestycyjne lub giełda. Można również inwestować w inne opcje inwestycyjno-oszczędnościowe w celach podwyższenia świadczeń emerytalnych, ale trzeba pamiętać, że IKE jako jedyne może nie być objęte podatkiem dochodowym. Obecnie lokaty bankowe nie cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ oprocentowanie oraz warunki zakładania lokat bankowych nie są zbyt korzystne dla klientów tego rynku. W przypadku długoterminowego oszczędzania jest to mimo wszystko inwestycja bardziej opłacalna. Poza tym każdy sposób na długoterminowe oszczędzanie jest dobry.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora