19.08.2014, 15:23

Jak oszczędzać na emeryturę?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Jak oszczędzać na emeryturę?

Zarówno otwarte fundusze emerytalne, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zagwarantują przyszłym emerytom satysfakcjonujących emerytur. Pozostaje więc pytanie, jak oszczędzać, aby podwyższyć swoje świadczenia emerytalne.

W celu zwiększenia przyszłej emerytury dobrym rozwiązaniem jest oszczędzanie na Indywidualnych Kontach Emerytalnych lub Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (które obecnie zaczynają już skutecznie rywalizować z IKE). Jako jeden z pierwszych banków, który zaproponował swoim klientom oszczędzanie w ramach IKZE, był ING Bank Śląski, który włączył się w ten system oszczędzania poprzez konta oszczędnościowe.

Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę, że odkładając na swoje przyszłe emerytury jedynie poprzez dwa pierwsze filary nie zabezpieczą swojej przyszłości. Dlatego coraz częściej myślą o indywidualnym odkładaniu pieniędzy (poza IKE i IKZE). Trzeba wiedzieć, że nie ma idealnego rozwiązania, ponieważ na rynku jest wiele sposobów na oszczędzanie, a nie wszystkie mogą być korzystne. Najlepiej jednak rozsądnie korzystać ze zgromadzonych oszczędności i nie ryzykować ich utraty, lokując całość w niepewnych inwestycjach. Dlatego większa część odłożonego kapitału powinna procentować na rachunkach oszczędnościowych, lokatach bankowych lub też obligacjach skarbowych. Oszczędności są wtedy chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz Skarb Państwa, dlatego nie istnieje ryzyko ich straty.

Wiele osób inwestuje swoje pieniądze w rynek funduszy inwestycyjnych. Jest to dobry sposób na ulokowanie swoich oszczędności, trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze można zyskać. Z pewnością w czasie braku koniunktury, najlepiej zainwestować w fundusze uznawane za bezpieczne, czyli w fundusze zrównoważone, fundusze hybrydowe, lub też fundusze papierów dłużnych. Wprawdzie zysk z nich jest niższy niż z funduszy akcyjnych, ale w razie dekoniunktury nie straci się wszystkich zainwestowanych pieniędzy. Tak zwane fundusze bezpieczne inwestują w akcje, obligacje oraz bony skarbowe gwarantowane przez Skarb Państwa. W związku z tym, jeżeli nawet inwestor straci swoje pieniądze, to tylko te zainwestowane w akcje.

Inwestować można również na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale wcześniej należy posiąść odpowiednią wiedzę oraz zdobyć doświadczenie, aby mniej stracić. Lokowanie pieniędzy na rynkach inwestycyjnych zdaje się nie być sposobem na oszczędzanie na przyszłe emerytury. Są to już rynki inwestycyjne, które rządzą się już swoimi prawami -  prawami inwestycyjnymi a nie oszczędnościowymi.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.08.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora