21.05.2014, 12:20

Czym jest FIZ, czyli o zamkniętych funduszach inwestycyjnych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Czym jest FIZ, czyli o zamkniętych funduszach inwestycyjnych

W poszukiwaniu nowych źródeł inwestycji decydujemy się na coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich są coraz popularniejsze zamknięte fundusze inwestycyjne.

Fundusze inwestycyjne cieszą się w naszym kraju dość dużą popularnością, o czym świadczy fakt, że inwestorzy lokują w nich ogromne sumy pieniędzy, sięgające obecnie blisko 200 mld zł. Poszukując nowych i dodatkowych źródeł dochodu wybieramy rozwiązania, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają szybciej i efektywniej mnożyć posiadany już kapitał. Niestety, jak to zwykle bywa, każdy kij ma dwa końce i to, co początkowo wydawało się być zaletą, może też być przyczyną problemów.

Na rynku funduszy inwestycyjnych dużą popularność w ostatnich latach zyskują tzw. FIZ-y, czyli zamknięte fundusze inwestycyjne. Początkowo były one dostępne tylko dla instytucji finansowych, jednak obecnie wiele z nich kieruje swe usługi także do klientów indywidualnych. W porównaniu do otwartych funduszy inwestycyjnych charakteryzują się one zdecydowanie większymi możliwościami inwestycyjnymi. Przede wszystkim zyskujemy dostęp do obszarów giełdy, na które fundusze otwarte nie mają wstępu. Chodzi tu między innymi o waluty, wierzytelności, nieruchomości i inne. Z punktu widzenia inwestora to oczywiście zaleta, która pozwala lepiej zdywersyfikować ryzyko.

FIZ-y cechują się także wyższymi limitami inwestycyjnymi w akcje jednej spółki. W przypadku funduszy otwartych limit wynosi zwykle od 5 do 10 proc. Choć z pozoru jest to szansa na większy zysk, to istnieje też uzasadnione prawdopodobieństwo, że w taki sposób możemy również zdecydowanie szybciej stracić nasz kapitał.

Dużą wadą dla inwestora będą także certyfikaty inwestycyjne, które są emitowane przez zamknięte fundusze i zastępują jednostki uczestnictwa znane z funduszy otwartych. Problemem w tym przypadku są ograniczone możliwości wyjścia z inwestycji. Jedną z metod jest żądanie od funduszu wykupienia certyfikatu. Niestety terminy wykupu charakteryzuje bardzo niska częstotliwość, nawet 4 razy w ciągu roku. Zgłoszenie żądania wykupu może więc skutkować tym, że nasz certyfikat zostanie wykupiony za 3 miesiące. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż certyfikatu na giełdzie. To z pozoru logiczne rozwiązanie, w praktyce oznacza trudności ze znalezieniem zainteresowanego, a przede wszystkim znacznie niższą cenę od rzeczywistej wartości certyfikatu. Strata może sięgać w niektórych przypadkach nawet 30 proc.

Jak więc widać, mimo istotnych możliwości inwestycyjnych, zamknięte fundusze inwestycyjne posiadają także swoje znaczące wady.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.05.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Czym jest BLIK? 17.2.2015 11:53 przez:
Radosław

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czym jest "stanowisko w drodze uznania"? 2.6.2019 13:41 przez:
Arturr
Czym jest EKUZ? 30.10.2014 11:09 przez:
Emilia Kasińska, Ekspert Comperia.pl

forum o ubezpieczeniach