28.04.2014, 08:32

Nie zapominajmy o podatku przy lokatach bankowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Nie zapominajmy o podatku przy lokatach bankowych

Lokata bankowa to dobry sposób na pomnażanie zaoszczędzonych pieniędzy. Często jednak, obliczając przyszłe dochody, zapominamy o podatku Belki.

Decydując się na lokatę bankową, skupiamy się praktycznie zawsze tylko na naszych potencjalnych zyskach. Mamy tu na myśli zarobek osiągnięty z objęcia ulokowanego kapitału zaproponowaną przez bank stopą procentową. Osoby, które obliczają wysokość zysków z lokaty mają często ten problem, że zapominają o podatku, który jest od nich naliczany. Faktem jest, że po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych stwierdzić można, iż współcześnie lokaty nie oferują bajońskich stóp procentowych. Niemniej jednak lepiej jest zdeponować w banku oszczędności przynajmniej po to, żeby zarobić na nich choć odrobinę.

Podatek od lokaty bankowej, zwany również podatkiem Belki, to rodzaj opodatkowania, który spotkał się z negatywnym odbiorem większości konsumentów. Trudno się dziwić – obniża kwotę zarobioną na lokacie. Jeśli więc chcemy poznać prawdziwy dochód ze złożonego depozytu, to uda nam się to zrobić tylko wtedy, kiedy uwzględnimy ten aż 19-procentowy podatek.

Podatek od lokaty można śmiało obliczyć samemu. Wystarczy znać kilka podstawowych informacji. Zacznijmy od tego, że obecna wysokość podatku to 19 punktów procentowych. Nalicza się go zaś w prosty sposób: w chwili, kiedy odsetki od lokaty są kapitalizowane, podatek jest wyliczany na bazie aktualnie posiadanego kapitału. Jeśli kwota odsetek będzie miała wiele cyfr po przecinku, to zostanie standardowo zaokrąglona. Następny krok to poznanie ostatecznego zysku z lokaty. Można to zrobić, odejmując od obliczonej uprzednio kwoty odsetek 19 proc. Co istotne, ten podatek jest zawsze zaokrąglany do pełnych groszy.

Jak widać, podatek od lokaty jest elementem, który koniecznie trzeba uwzględnić przy obliczaniu realnego zysku z lokaty. Te 19 proc., które musimy oddać na rzecz Skarbu Państwa, może ostatecznie sprawić, że zarobimy na oszczędnościach np. 200 zł mniej niż gdybyśmy od zysku nie odprowadzali żadnych podatków. Choć sposób obliczania podatku stosunkowo prosty, jeśli sami nie chcemy tego robić, to zawsze możemy poprosić o obliczenie realnego zysku z lokaty w banku. Będziemy mieć wówczas pewność, że nie popełnimy wtedy żadnego błędu w rachunkach i już na wstępie będziemy wiedzieć, jakiego zarobku spodziewać się za rok lub za dwa lata po podpisaniu umowy lokaty.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum