25.04.2014, 14:04

Obliczamy rzeczywiste oprocentowanie lokaty

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Obliczamy rzeczywiste oprocentowanie lokaty

Obliczenie rzeczywistego oprocentowania netto, jakie uzyskamy po odjęciu podatku Belki, pozwala przewidzieć, ile realnie zarobimy na lokacie. Jak dokonać takich kalkulacji?

Wybierając lokatę bankową, należy skrupulatnie oszacować potencjalne zyski. Z oferty klient dowiaduje się jedynie o wysokości oprocentowania w skali nominalnej. Taka wartość nie uwzględnia istotnych czynników, które wpływają na ostateczny dochód z danej lokaty. Jednym z takich elementów jest inflacja. Gdy jest wysoka, może się okazać, że na lokacie bankowej nie tylko nie zyskamy dodatkowych pieniędzy, ale możemy stracić część zdeponowanych środków. Jest to co prawda dość mało prawdopodobne, gdyż w Polsce inflacja jest zarówno niewysoka, jak i stabilna, ale dobrze brać pod uwagę wszystkie możliwe do wystąpienia okoliczności.

Realne oprocentowanie lokaty to oprocentowanie nominalne podawane przez bank minus wskaźnik inflacji. Do obliczeń można posłużyć się wskaźnikiem z poprzedniego roku. Skorzystać można również z danych GUS co do kwartalnych inflacji oraz ze strony internetowej NBP czy Ministerstwa Finansów i na postawie zdobytych informacji oszacować inflację w nowym roku. W przypadku stabilnej sytuacji gospodarczej wskaźnik wykorzystany do obliczeń z reguły nie powinien się znacznie różnić od rzeczywistej inflacji. Podczas liczenia wskaźnika realnego oprocentowania należy także wziąć pod uwagę obciążenia podatkowe. W poszczególnych krajach można się spotkać z podatkiem od lokat kapitałowych. Zakładając lokatę w Polsce, należy pamiętać o konieczności opłacenia tak zwanego podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych.

O czym dobrze pamiętać, zakładając lokatę?

Wyliczenie realnego oprocentowania pozwala oszacować rzeczywiste odsetki od zainwestowanego w lokatę kapitału, czyli ile pieniędzy netto otrzyma się w formie zysku. Przy wybieraniu lokat bankowych warto dokładnie czytać umowy, gdyż mogą się w nich znajdować różne zapisy, jak np. wyższe oprocentowanie w pierwszych kilku miesiącach trwania lokaty, którego wartość maleje w pozostałym okresie. Warto brać pod uwagę, że w przypadku lokaty z oprocentowaniem nominalnym równym 5 proc. na okres 6 mies. podawana wartość oprocentowania jest wskaźnikiem w skali roku. Oprocentowanie dla wspomnianej lokaty na okres 6 mies. wyniesie więc 2,5 proc. Na rynku można skorzystać z różnych produktów bankowych, w tym takich, które pozwalają na uniknięcie płacenia podatku od zysków kapitałowych. Dobrze jednak brać pod uwagę, że nie zawsze są to produkty działające na jasnych zasadach, które ostatecznie okażą się dla klienta opłacalne i przyniosą oczekiwane zyski.  

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (25.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora