28.04.2014, 18:05

Lokata depozytowo-strukturalna bez tajemnic

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Lokata depozytowo-strukturalna bez tajemnic

Lokaty o charakterze depozytowo-strukturalnym to szansa na zarobienie sporych pieniędzy, ale także oznacza ryzyko braku zysków. Jakie tajemnice kryją takie produkty bankowe?

Wiele osób poszukuje atrakcyjnie oprocentowanych lokat. Banki mają w swojej ofercie różne produkty, w tym depozytowo-strukturalne, które zapewniają wysokie zyski, ale wiążą się z pewnym ryzykiem. Takie lokaty są złożone najczęściej z dwóch odmiennych instrumentów finansowych. W pewnym sensie lokaty depozytowo-strukturalne można porównać do UKF, czyli ubezpieczeń z funduszami kapitałowymi. W przypadku UKF mamy do czynienia ze składką dzieloną na polisę ubezpieczeniową oraz fundusz kapitałowy, a w lokacie depozytowo-strukturalnej składkę tworzą część oszczędnościowa oraz instrument inwestycyjny.

Wkład w instrumenty inwestycyjne nie zawsze oznacza zyski, nierzadko wiąże się z niebezpieczeństwem poniesienia strat. Kapitał w lokatach depozytowo-strukturalnych jest dzielony w różny sposób. Suma w formie lokaty bankowej może stanowić od 70 do nawet 95 proc. wpłacanego kapitału. Kwota inwestycyjna waha się od 5 do 30 proc. Część kapitału na lokacie w banku ma za zadanie zapewnić ochronę, czyli częściowe lub pełne zabezpieczenie zainwestowanych pieniędzy na wypadek strat inwestycji w instrument finansowy. Fundusze nazywane bezpiecznymi przeważnie są gromadzone na lokatach bankowych, ale zdarza się również, że są inwestowane w obligacje. Instrument inwestycyjny powinien wypracować zyski dla inwestora.

Czym powinna charakteryzować się lokata depozytowo-strukturalna? Dla bezpieczeństwa klienta lokata depozytowo-strukturalna powinna mieć kilka ważnych cech. Po pierwsze, dobrze, aby zapewniała pełną lub chociaż częściową ochronę wpłacanych funduszy, bank powinien określić gwarantowaną część kapitału po zakończeniu inwestycji. Do najbezpieczniejszych produktów zaliczają się lokaty depozytowo-strukturalne ze 100-procentową ochroną kapitału. Kolejną ważną sprawą jest informacja na temat czasu trwania inwestycji (która powinna pojawić się w umowie) oraz wyjaśnienie, w jaki sposób wyliczana będzie stopa zwrotu.

Lokaty depozytowo-strukturalne mogą mieć zmienne lub stałe oprocentowanie. Istotnym elementem jest, od jakiego instrumentu inwestycja jest zależna, gdyż wpływa to na ewentualny zysk. Gdy o części inwestycyjnej decydują zmiany na rynku walutowym, bank nie określi skutecznie faktycznego, możliwego do uzyskania z takiej lokaty oprocentowania. Umowa lokaty może trwać np. 3, 6, 12 czy 16 miesięcy. Ponadto należy sprawdzić, na jaki okres czasu środki finansowe przekazywane są do dyspozycji banku oraz czy wypłacenie pieniędzy przed terminem umowy lokaty wiąże się z utratą odsetek lub dodatkowymi opłatami.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora