17.04.2014, 09:25

Polisolokata - lokata czy ubezpieczenie?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Polisolokata - lokata czy ubezpieczenie?

Wielu konsumentów mogło spotkać się z reklamą polisolokaty. Czym tak naprawdę jest ten instrument?

Polisolokata to instrument finansowy, który budzi zainteresowanie wielu konsumentów. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z takiej opcji, warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest polisolokata. Co istotne, trzeba być bardzo ostrożnym przy interpretowaniu reklam takich produktów, ponieważ mogą one sugerować nam zupełnie coś innego niż to, czym dane produkty finansowe są w rzeczywistości.

Polisolokaty zwykle reklamowane są jako pewien rodzaj połączenia ubezpieczenia na życie z lokatą. Wydawać my się mogło, że w takiej sytuacji klient zyskuje same korzyści. Nie dość, że ma lokatę na satysfakcjonujący procent, to jeszcze dodatkowo jego rachunek jest ubezpieczony. Rzeczywista konstrukcja polisolokat przedstawia się jednak zgoła inaczej.

W rzeczywistości polisolokata, zwana także lokatą ubezpieczeniową, jest ubezpieczeniem na życie i dożycie, które nie jest w żaden sposób połączone z lokatą. Ochrona ubezpieczeniowa w przypadku tego produktu jest oferowana przez określoną firmę ubezpieczeniową i nie jest ona związana z rachunkiem bankowym.

Można powiedzieć więc, że polisolokata to polisa ubezpieczeniowa, która ma zwykle postać grupowej umowy ubezpieczenia na życie na cudzy rachunek. Gdybyśmy się zdecydowali na taką polisę, stronami umowy będą bank i firma ubezpieczeniowa. My z kolei będziemy ubezpieczonym. Odmienna forma prawna tego instrumentu sprawia, że jest on inaczej rozliczany. Oznacza to, że kwoty wypłacane z takiej umowy są wolne od podatku dochodowego. Istotną różnicą między polisolokatą a lokatą bankową jest też to, że roszczenia osób uprawnionych w przypadku pierwszej zaspokajane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a w przypadku drugiej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak widać, polisolokata to nieco bardziej skomplikowany instrument finansowy niż zwykła lokata bankowa. Zanim zdecydujemy się na jej zakup, warto najpierw dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy oraz z tym, w jaki sposób pieniądze będą nam wypłacane. Jest to standardowa procedura, której i w tym przypadku nie wolno nam pominąć.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
polisolokata Lokata Direct + Ochrona 27.10.2015 11:19 przez:
witwit
Czy polisolokaty zapewniaja jakiekolwiek ubezpieczenie? 28.4.2014 14:08 przez:
ann

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Polisolokata . 8.2.2016 13:08 przez:
tales

forum o ubezpieczeniach