07.04.2014, 17:35

Jak działa ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak działa ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym?

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym ma charakter ochronno-oszczędnościowy. Co to oznacza w praktyce?

Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym pełni rolę ochronną i jednocześnie służy pomnażaniu oszczędności. W praktyce oznacza to, że część pieniędzy przechodzi na rzecz ochrony zdrowia i życia, a część na oszczędzanie. Tutaj właśnie pojawia się kwestia funduszu kapitałowego.

Części składowe składki

W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej podczas trwania umowy, osobom uposażonym zostanie wypłacona suma ubezpieczenia. Wysokość składki ustalana jest indywidualnie i uzależniona od kilku czynników. Brane jest pod uwagę przede wszystkim ryzyko związane z wiekiem osoby, która planuje ubezpieczenie tego rodzaju. Poza wiekiem oblicza się prawdopodobieństwo zgonu, wykonywany zawód oraz wysokość sumy, na jaką dana osoba chce się ubezpieczyć. Część ochronna składki nie podlega zwrotowi, dlatego też ubezpieczony z góry musi mieć świadomość, że w momencie wycofania się z ubezpieczenia nie odzyska tej części składki.

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym ma również swoje plusy. Największym z nich jest możliwość oszczędzania i jego charakter oszczędnościowy. Dlatego też ta część składki jest gromadzona i zostaje wypłacona w przypadku śmierci lub też w sytuacji, gdy dana osoba dożyje wieku określonego w umowie. Stąd też ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym porównywane jest często do działań funduszy inwestycyjnych. Kapitał jest odpowiednio lokowany, a następnie pomnażany. Wszystko z myślą o przyszłości.

W praktyce oznacza to, że składka oszczędnościowa wpływa na wzrost aktywów. Dodatkowo oznacza to, że zgromadzone dzięki niej środki inwestowane są w odpowiednio długim okresie. Wiąże się to z kolei z korzyściami, do których należy przede wszystkim wypracowany przez ubezpieczonego zysk powstały z oszczędzonego kapitału. Tak zgromadzony kapitał może przynieść spokój finansowy na daleką przyszłość.

Korzyści płynące z ubezpieczenia

Ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym to podwójna korzyść. Zadaniem części ochronnej ubezpieczenia jest zapewnienie wypłaty sumy ubezpieczenia bez względu na to, jaka jest długość trwania danego ubezpieczenia. Z tej racji nie jest ważne, kiedy nastąpi zgon ubezpieczonego: wkrótce po zawarciu umowy czy też wiele lat później. Warunki umowy  są niezmienne i trwałe. Celem części oszczędnościowej jest zapewnienie środków finansowych na założony okres, np. 20 lat.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Finansowa emerytalna niezależność jak działa ? 26.5.2014 20:56 przez:
Agata7

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak działa BLIK? 10.12.2015 15:03 przez:
Mona-L
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz

forum finansowe dla firm