31.03.2014, 11:32

Jak bezpiecznie inwestować pieniądze?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Jak bezpiecznie inwestować pieniądze?

Powszechnie wiadomo, że trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie nie daje żadnych korzyści finansowych. Jak jednak zainwestować gotówkę, aby nie martwić się o jej utratę?

Jeszcze rok temu zdecydowana większość Polaków żyła w przekonaniu, że praktycznie każda inwestycja wiążąca się z deponowaniem pieniędzy w określonej firmie bądź instytucji finansowej jest w stu procentach bezpieczna. Od momentu wyjścia na jaw głośnej afery z udziałem parabanku Amber Gold sytuacja uległa jednak drastycznej zmianie. Gdzie obecnie można zainwestować pieniądze tak, aby były one bezpieczne?

Przed korzystaniem z usług parabanków już praktycznie nikogo nie trzeba ostrzegać, a osoby kuszone wysokimi zyskami z lokat są w większości przypadków uczulone na to, że za obietnicami musi kryć się jakiś haczyk. O bezpieczeństwie trudno też mówić w przypadku inwestycji na giełdzie. Te od zawsze były obarczone ryzykiem i tak też pozostanie. W tym przypadku klient jest jednak z góry informowany o możliwych konsekwencjach, a ewentualne ryzyko ponosi niejako na własną odpowiedzialność. Co jednak zrobić, jeśli takiego ryzyka nie chcemy ponosić?

Tradycyjnie w spectrum naszych możliwości pozostają lokaty bankowe, konta oszczędnościowe i obligacje skarbowe. Czy w ich przypadku możemy czuć się bezpiecznie? Teoretycznie tak i obecnie nic nie wskazuje na to, że cokolwiek w tej kwestii miałoby się zmienić. Nad bezpieczeństwem lokat czuwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który ma zapewnić nam zwrot do 100 tysięcy euro środków utraconych w wyniku bankructwa banku. Jeśli banki nie zaczną masowo upadać i proceder ten nie będzie dotyczył największych instytucji, to możemy być spokojni o nasze pieniądze. W przypadku większych kwot ryzyko i obawy wydają się już jednak nieco bardziej uzasadnione. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z ofert kilku banków i logiczny podział oszczędności, co określa się mianem dywersyfikacji.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, produkty bankowe i obligacje z pewnością znajdują się na czele najbezpieczniejszego sposobu pomnażania kapitału. Niestety, nie oznaczają one istotnych korzyści finansowych i trudno porównać je z szansami na zysk płynący z gry na giełdzie. W takiej sytuacji każdy musi określić własną granicę bezpieczeństwa i ryzyka.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (31.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
999 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak bezpiecznie pożyczyć komuś pieniądze? 18.2.2016 15:01 przez:
Classic

forum o kredytach