16.04.2014, 14:12

Fundusze hedgingowe od kuchni

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Fundusze hedgingowe od kuchni

Fundusze hedgingowe to rodzaj funduszy inwestycyjnych, które pozwalają zarabiać, gdy na giełdzie odnotowuje się straty. Dla klienta oznacza to możliwość większych zysków.

Specyfika funduszy hedgingowych polega na tym, że można czerpać z nich zyski nie tylko wtedy, gdy wszyscy zarabiają na giełdzie, ale również wtedy, gdy giełda notuje straty. W związku z tym nie dziwi fakt, że wyniki działania giełdy rzadko pokrywają się z wynikami, które notują fundusze hedgingowe.

Czym są fundusze hedgingowe?

Fundusze tego rodzaju zazwyczaj nie inwestują w konkretne akcje lub obligacje. Inwestują natomiast w instrumenty pochodne akcji czy też obligacji oraz w inne strategie oparte na specyfice automatycznych systemów inwestycyjnych. Oznacza to, najkrócej rzecz ujmując, że kluczowe decyzje podejmuje niejako komputer. Natomiast uzyskane wyniki są wykorzystane do podejmowania najważniejszych decyzji.

Nie ma określonej z góry strategii działania. Jest to raczej rodzaj multistrategii, stąd fundusze hedgingowe nie inwestują tylko w akcje lub obligacje. Zakres działania jest bardzo szeroki. Od inwestycji w papiery, po surowce. W tej taktyce jest dużo plusów, gdyż brak jednego ukierunkowania inwestycji powoduje, że szanse na zarobienie na danym funduszu są spore. Dlatego nie dziwi fakt, że fundusze hedgingowe w swoim portfelu posiadają zarówno akcje dużych, znanych firm, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku, jak również firm, które na giełdzie stawiają swoje pierwsze kroki.

Największe zalety funduszy hedgingowych

Największą zaletą wyróżniającą fundusze hedgingowe jest swoboda działania i brak decyzji, które narzuca giełda. Niewątpliwą zaletą jest wybór dużej liczby instrumentów inwestycyjnych. Możliwe jest również inwestowanie mniejszej części kapitału, ale przy tym nadal generowanie zysków. Osoby, które zajmują się zarządzaniem tego typu funduszem, często same mają w nim udziały, co tym bardziej motywuje je do efektywnego działania i szybkiego zarobku. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (16.04.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Co to są fundusze hedgingowe 18.5.2015 12:19 przez:
AndrzejZ

forum o lokatach