30.12.2013, 23:44

Do którego banku po lokaty dolarowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Do którego banku po lokaty dolarowe?

Zdarza się, że osoby posiadające większą sumę pieniędzy w obcej walucie nie decydują się na jej wymianę, ze względu na niekorzystny w danej chwili spread walutowy. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być wówczas złożenie kapitału na lokacie dolarowej. Czy na pewno?

Spread walutowy jest różnicą wynikającą z kursu kupna i sprzedaży danej waluty. W wielu przypadkach wynosi on nawet kilkanaście groszy, przez co sprzedaż posiadanej gotówki może okazać się nieopłacalna. W takich sytuacjach szukamy innych form wykorzystania posiadanej gotówki, a jedną z nich są lokaty dolarowe.

W rzeczywistości nie możemy nastawiać się na to, że lokata w obcej walucie przyniesie nam wysoki zysk. Tak dzieje się tylko w marginalnych przypadkach i jest to związane nie z oprocentowaniem depozytu, ale raczej z ze zmianami kursów danej waluty. W ostatnich latach taka sytuacja stała się udziałem osób zakładających lokaty we frankach szwajcarskich. Szybki wzrost kursu tej waluty poskutkował dość znacznymi zyskami. Jest to sytuacja odwrotna do tej, którą obserwowaliśmy w przypadku kredytów zaciąganych we frankach. W tym przypadku kredytobiorcy narazili się na olbrzymie straty. Lokaty dolarowe wprawdzie wydają się być teraz dość stabilne w zakresie ryzyka związanego z wahaniami kursowymi, jednak zysk z nimi związany jest znikomy.

Obecnie jedną z lepszych ofert lokat w dolarach proponuje Getin Bank, gdzie w skali roku możemy zarobić 1,6 proc. Zdeponowanie kwoty 5 tysięcy dolarów pozwoli nam więc na uzyskanie dodatkowych kilkudziesięciu dolarów rocznie. Jeśli jednak całą kwotę będziemy chcieli wymienić na złotówki, zysk ten w całości może przepaść.

Co więcej, trudno określić zachowanie dolara na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy. Może się bowiem okazać, że lokata w walucie, którą do tej pory uważało się powszechnie za stabilną, zacznie przynosić nam straty. Późniejsze przewalutowanie tylko je pogłębi. Jak podkreślają eksperci, lepszym rozwiązaniem może być, mimo wszystko, sprzedaż obcej waluty, a następnie zdeponowanie otrzymanej w ten sposób kwoty na lokacie w polskich złotówkach. Lokaty złotowe są zdecydowanie wyżej oprocentowane i gwarantują przez to wyższy i szybszy zysk w porównaniu do lokat walutowych.

Jeśli podczas wymiany waluty obcej skorzystamy ponadto z usług oferowanych przez kantory walutowe, które zapewniają chyba najkorzystniejsze warunki wymiany pieniądza, odłożenie kapitału na lokatę w złotówkach wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt Citi Simplicity z ratą 20 zł/m-c 20.5.2016 11:40 przez:
Wiki

forum o kredytach

Forum o lokatach
Kiedy dostanę zwrot podatku, do którego dnia? 18.7.2014 9:58 przez:
pinacOLAda
EKOprofit BOŚ Bank - czy warto otworzyć tam konto? 11.3.2016 15:47 przez:
Kadża

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Prywatnie z czy NFZ? 31.7.2014 16:19 przez:
jadzia303

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Działalność 4.2.2016 9:37 przez:
kotelka

forum finansowe dla firm

Forum GSM
smsy premium w T-Mobile 12.8.2015 13:36 przez:
Robert Sierant,

forum gsm