Lokaty rentierskie - co to takiego?

2014-02-03 13:11:00

Dla wielu osób najrozsądniejszym i najpewniejszym posunięciem w kwestii oszczędzania są tradycyjne lokaty bankowe. Nie wszyscy jednak wiedzę o istnieniu lokat rentierskich, które w niektórych przypadkach mogą okazać się znacznie bardziej interesującym rozwiązaniem. Czym są tego typu produkty bankowe?

Lokaty rentierskie są dość specyficznym rozwiązaniem dotyczącym deponowania swoich środków pieniężnych w banku. Na pierwszy rzut oka wydają się one mało interesujące, choćby z tego względu, że ulokowane na nich pieniądze nie są kapitalizowane, a samo oprocentowanie również nie należy do najwyższych. Posiadają jednak wiele cech, dzięki którym mogą okazać się niezwykle korzystnym sposobem zarabiania na oszczędnościach. Główną różnicą w porównaniu ze standardowymi lokatami bankowymi jest to, iż zdeponowane pieniądze nie są wypłacane na koniec okresu trwania umowy, ale bank przekazuje je deponentowi w ratach wypłacanych w równych okresach. Zazwyczaj jest to wypłata comiesięczna, choć w przypadku niektórych banków częstotliwość wypłaty środków może wynosić nawet 1 rok. 

Dla większości deponentów lokaty rentierskie mogą wydawać się mało korzystne. Niskie oprocentowanie i brak kapitalizacji odsetek sprawia, że zdecydowanie bardziej interesującym rozwiązaniem będą lokaty standardowe. W tym miejscu pojawia się więc pytanie o sens proponowania klientom tego typu produktów. Lokaty rentierskie nabierają znaczenia w momencie, gdy dysponujemy większą ilością gotówki. Wtedy też możliwe jest po prostu życie z odsetek wypłacanych przez bank i zagwarantowanie sobie stałego dopływu pieniędzy. Nasze środki nie są zamrożone, a my w określonych odstępach czasu otrzymujemy wypłaty, które mogą nam zapewnić dodatkowy dochód.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że kwota deponowanych pieniędzy może mieć znaczny wpływ na wysokość oprocentowania. Standardowo możemy liczyć na zysk w granicach 2 proc. przy minimalnej kwocie nawet 1 tysiąca złotych. W takim przypadku zarobek z lokaty jest minimalny, a regularnie wypłacane raty nie stanowią prawie żadnych korzyści. Jeśli jednak wpłata będzie opiewała na wyższą sumę, wysokość oprocentowania może wzrosnąć do nawet do 5 proc., przy okresie depozytu trwającym kilka lat. Ulokowanie w ten sposób kapitału pięcio- lub sześciocyfrowego będzie skutkować wypłacaniem przez bank w comiesięcznych ratach całkiem pokaźnych rat, co sprawi, że lokata rentierskie może okazać się nawet korzystniejsza niż odnawialne lokaty krótkoterminowe.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam