03.02.2014, 16:51

Gdzie szukać dobrych lokat walutowych?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Gdzie szukać dobrych lokat walutowych?

Polacy bardzo wysoko cenią lokaty bankowe, jednak w ogromnej większości przypadków są one zawierane w złotówkach. Nie oznacza to jednak, że na rynku finansowym nie znajdziemy lokat walutowych - tylko czy są opłacalne?

Ogólnie rzecz ujmując, lokaty walutowe nie są obecnie na tyle korzystnym rozwiązaniem, by z całą pewnością można było polecać je jako dobry sposób na pomnażanie oszczędności. Często, zamiast generować zyski, pozbawiają nas określonej części zdeponowanych pieniędzy. Dzieje się tak z powodu wysokiej inflacji, która ściera się z bardzo niskim oprocentowaniem tego rodzaju produktów oszczędnościowych, które w porównaniu z lokatami złotowymi wypadają bardzo słabo. Nie zmienia to jednak faktu, że banki w dalszym ciągu oferują tego typu rozwiązania swoim klientom i bez problemu powinno nam się udać zdeponować gotówkę na lokacie w euro, funtach brytyjskich, frankach szwajcarskich czy dolarach amerykańskich.

Jeśli zdecydujemy się ulokować nasze pieniądze na lokacie walutowej, z pewnością musimy mieć świadomość tego, że chęć wygenerowania zysków będzie wiązała się z koniecznością zamrożenia posiadanej gotówki na pewien okres - najczęściej od 2 do 3 lat. Getin Bank oferuje oprocentowanie lokaty trzyletniej w euro na poziomie 1,6 proc. w skali roku, natomiast we franku szwajcarskim - w granicach 2,2 proc. Dolar został najwyżej oprocentowany przez Noble Bank i Getin Bank, które oferują 1,6 proc. przy lokacie na odpowiednio - 2 i 3 lata. Jeśli interesuje nas natomiast funt brytyjski, najlepszą ofertę przedstawia obecnie Alior Bank, jednak oprocentowanie na poziomie 1,5 proc. z pewnością nie robi dużego wrażenia. Warto zaznaczyć, że wymienione powyżej oprocentowanie jest możliwe do uzyskania w przypadku lokat zawieranych na okres 3 lat.

Wszystko to pokazuje, że deponowanie pieniędzy na lokatach w obcej walucie nie jest najlepszym rozwiązaniem i raczej nie pozwoli nam osiągnąć wysokiego zysku. Jeśli jednak posiadamy określony budżet w obcej walucie, warto pomyśleć nad tym,  jakie rozwiązanie może okazać się dla nas najkorzystniejsze. Ciekawym pomysłem może być wymiana gotówki po najkorzystniejszym kursie i zdeponowanie jej na lokacie złotowej, krótkoterminowej. Dzięki temu, mimo iż początkowo stracimy na różnicach w kursie sprzedaży i kupna, to w przypadku krótkoterminowych i odnawialnych lokat możemy stosunkowo szybko odzyskać różnicę i osiągnąć wyższy przychód niż w przypadku długoterminowych lokat walutowych. Niestety, wobec obecnej sytuacji na rynku finansowym nawet lokaty złotowe nie gwarantują wysokich zysków. Mimo wszystko korzystanie z nich sprawia, że pieniądze nie leżą bezczynnie i zarabiają przynajmniej w małym stopniu.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.02.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Gdzie szukać prywatnych pożyczek? 7.8.2014 22:40 przez:
Micky
Pożyczka na 10 dni - gdzie najtaniej? 12.4.2016 15:40 przez:
jantrzeci

forum o kredytach

Forum o lokatach
Opłaty za konto w BZ WBK 25.5.2016 13:11 przez:
bronislaw

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Proama 4.9.2014 14:10 przez:
Gosiunia

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Kredyt dla studenta - czy to w ogóle mozliwe? 31.3.2016 11:00 przez:
marcel

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Telefon dla seniora 26.9.2014 17:45 przez:
Sali

forum gsm