03.01.2014, 19:50

Na czym polegają lokaty progresywne?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Na czym polegają lokaty progresywne?

Lokaty progresywne znajdują się w ofercie większości banków. Często przyciągają klientów wysokim oprocentowaniem, ale czy rzeczywiście zysk z nich jest tak duży, jak usiłują nam to wmówić reklamy?

 

Lokaty progresywne to rodzaj bankowego depozytu. Ich cechą charakterystyczną jest zazwyczaj dużo wyższe oprocentowanie, w porównaniu do tego, jakie oferują banki w przypadku standardowych lokat. Nie oznacza to jednak, że są dla konsumentów bardziej opłacalne. W ich przypadku nagrodą dla klienta za skorzystanie z tego produktu bankowego jest stale rosnące oprocentowanie naliczane od ulokowanego kapitału, które zmienia się wraz z upływem czasu. Początkowo może to być np. na poziomie 2,5 proc., w następnym miesiącu wynosić już 3 proc., potem 3,5 proc., aby w ostatnich tygodniach wiążącej umowy dochodzić do choćby i 7 proc. lub więcej.

Częstym zabiegiem banków zachęcających do skorzystania z formy pomnażania pieniędzy jest przedstawianie w reklamach oprocentowania lokaty z ostatniego miesiąca, kiedy to jest najwyższe, wynosząc nawet 9 proc. czy 12 proc. Dopiero podczas uważniejszego zapoznawania się z regulaminem produktu, klient dowiaduje się, że taki poziom odsetek osiągnie dopiero w ostatnich tygodniach deponowania swoich pieniędzy. Ze względu na zmianę oprocentowania w czasie, lokata progresywna wymaga zaangażowania pieniędzy zwykle na dłuższy okres, podczas gdy standardowe lokaty możemy zakładać nawet na miesiąc i krócej.

Plusem tego rodzaju inwestycji, w porównaniu do funduszy inwestycyjnych czy inwestowania na giełdzie papierów wartościowych, które dają szansę większego zarobku, ale też straty, może okazać się fakt, że przy zawieraniu umowy, z góry wiadomo, jaką kwotę odsetek finalnie otrzymamy. A jak prezentują się lokaty progresywne na tle pozostałych typów lokat? Dla klientów liczy się przede wszystkim to, że zysk z tych pierwszych zazwyczaj jest niższy niż w przypadku standardowych lokat terminowych, zakładanych na ten sam okres.

W przypadku lokaty progresywnej odsetki kapitalizowane są przeważnie z końcem trwania umowy, podobnie jak w przypadku standardowych lokat. Oba produkty dają możliwość wcześniejszej wypłaty odsetek, przed terminem zapadalności. Zazwyczaj banki wypłacają odsetki za każdy miesiąc, który upłynął od momentu podpisania umowy, choć zdarza się, że wcześniejsze zerwanie lokaty kończy się zwrotem samego kapitału, jaki wpłacał klient, bez odsetek. Zawierając umowę lokaty progresywnej warto więc wybrać ofertę, która pozwala na zachowanie odsetek, jakie do tej pory zarobiliśmy, w przypadku wcześniejszego wycofania odłożonych na niej pieniędzy. 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1000 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt bez odsetek - na czym polega? 4.5.2016 10:00 przez:
pitarek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed
Na czym można obecnie zarobić najwięcej? 11.5.2015 14:40 przez:
smay

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Bonus-malus na czym polega ? 21.4.2016 10:41 przez:
kaplok

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Na czym oszczędzać w firmie? 15.9.2014 10:10 przez:
bogata

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Plus, mix czy abonament? 21.4.2016 20:05 przez:
anna p

forum gsm