28.01.2014, 23:00

Oszczędzaj bez ryzyka

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Oszczędzaj bez ryzyka

Do tego, że warto dywersyfikować swój portfel inwestycyjny, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dobór odpowiednich form pomnażania oszczędności i dostosowanie zagrożeń związanych z inwestycją do wielkości kapitału wpływa na znaczne ograniczenie ryzyka utraty majątku. Jakie rodzaje inwestycji wybrać, by oszczędzać pieniądze tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe?

Kryzys finansowy zraził wiele osób do inwestowania na giełdzie, a nawet do lokowania kapitału w ramach popularnych lokat i obligacji. W Grecji mieliśmy do czynienia z krachem obligacji skarbowych - uważanych za jedne z najpewniejszych form pomnażania pieniędzy. Na Cyprze stracili klienci, którzy zdecydowali się na lokaty bankowe, uznawane przez ekspertów od rynków finansowych za bardzo bezpieczny instrument oszczędzania i lokowania kapitału.

Szacowanie ryzyka inwestycji

Osoba decydująca się na inwestycje musi zdać sobie sprawę, że każdy instrument finansowy niesie ze sobą ryzyko, przy czym im wyższe ryzyko, tym większe szanse na duże zyski. Jednocześnie im dłużej trwa oszczędzanie, im więcej posiadamy kapitału, tym szybciej liczba ryzykownych instrumentów w portfelu powinna spadać.

Akcje dają szansę na uzyskanie bardzo dużych stóp zwrotu, ale ponosimy przy ich zakupie znacznie większe ryzyko utraty nawet całego inwestowanego kapitału niż np. w przypadku lokat czy obligacji. Inwestowanie w akcje spełnia jednak ważną rolę. Po pierwsze - pozwalają one więcej zarobić. Po drugie - skutecznie przechowują wartość, gdyż ich właściciel posiada określoną część majątku przedsiębiorstwa oraz prawo do dywidendy.

Zakup niewielkiej liczby spółek jest ryzykowny. Im więcej akcji kupimy, tym bardziej spada ryzyko inwestycyjne. Dobrym rozwiązaniem jest skupienie się na krajach lub branżach, które uważamy za przyszłościowe, czyli mające szansę na generowanie wzrostów. Jeśli uznamy, że przyszłość leży w branży telekomunikacyjnej czy energetycznej, warto wybrać kilka spółek z tych gałęzi przemysłu i kupić ich akcje. Podobnie rzecz ma się z akcjami spółek w poszczególnych krajach. Gdy przewidujemy, że najlepiej będzie się rozwijać gospodarka brazylijska czy chińska, warto budować portfel inwestycyjny na spółkach z tych krajów. Nie bez znaczenia jest zwrócenie uwagi na to, czy spółki wypłacają dywidendę. Przy dywidendzie znacząco rośnie rentowność inwestycji. 

Aktywa o najniższym ryzyku

Aktywa o najniższym ryzyku to obligacje oraz lokaty bankowe. Wprawdzie nie są to formy oszczędzania zupełnie od niego wolne (co pokazały niedawne wydarzenia na rynkach światowych), jednak w czasie coraz większych trudności wielu walut z utrzymaniem wartości wybór zdywersyfikowanych obligacji oraz lokat bankowych stanowi rozwiązanie, które może zapewnić bezpieczeństwo nawet w wypadku problemów finansowych określonych krajów czy banków.

Lokaty możemy zakładać nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Możemy również kupować obligacje innych państw lub dużych zagranicznych przedsiębiorstw.

Inwestowanie w aktywa niefinansowe

Do aktywów niefinansowych, które mogą przynieść stabilne zyski w długim okresie, zaliczyć można nieruchomości oraz kruszce. Coraz popularniejsze stają się też inwestycje private equity. Są to formy pośredniego inwestowania w przedsięwzięcia, dostępne przy dysponowaniu większym kapitałem.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
895 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora