30.12.2013, 09:00

Jak pomnożyć zaoszczędzone pieniądze?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.5     / 10 (oddano 2 głosów)

Jak pomnożyć zaoszczędzone pieniądze?

Wybór aktywów finansowych, w które można zainwestować zaoszczędzone pieniądze jest bardzo trudnym zadaniem. Powinien być poprzedzony rzetelnym rozeznaniem na rynku ofert bankowych. Jakie możliwości mamy do wyboru oraz co się z nimi wiąże?

Wybór instrumentów finansowych, w które zamierzamy zainwestować w celu zwiększenia posiadanych oszczędności, powinien przede wszystkim opierać się na określeniu ryzyka, które możemy ponieść w związku z podjętymi przez nas działaniami. Przy spadku wartości pieniądza wybranie odpowiedniego sposobu lokowania zgromadzonych zasobów finansowych powinno być tym lepiej przemyślane. Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma takich aktywów finansowych, które są w stanie zapewnić nam sto procent gwarancji zwrotu z danej inwestycji.

Bezpieczne formy inwestowania

Do bezpiecznych form pomnażania oszczędności zaliczamy przede wszystkim lokaty bankowe. Warto jednak pamiętać o sytuacji, z jaką musieli zmierzyć się klienci banków na Cyprze czy Islandii, posiadający ten rodzaj produktów finansowych. W tych krajach część banków upadła a klienci wciąż nie mają możliwość odzyskania wszystkich ulokowanych pieniędzy. Z tego powodu nawet wybierając lokaty warto jest zdywersyfikować miejsce przechowywania oszczędności; zamiast jednego banku dobrze jest wykorzystać lokaty bankowe w kilku instytucjach. Innym pomysłem jest poszukanie lokat w bankach działających poza granicami kraju, w których sytuacja finansowa jest uważana za stabilną, co ma miejsce choćby w Norwegii.

Obligacje skarbowe i emitowane przez przedsiębiorstwa

Do bezpiecznych aktywów finansowych zaliczane są obligacje skarbowe. Wydarzenia w Grecji pokazały jednak, że takie inwestycje mogą przynieść niemałe straty, skutkujące bankructwem całego państwa. Dobrym rozwiązaniem jest wybieranie obligacji krajów, które uważamy za stabilne bądź szybko rozwijające się.

Innym rodzajem obligacji są te emitowane przez przedsiębiorstwa. Obligacje korporacyjne uznawane są za mniej bezpieczne niż obligacje skarbowe, ale ich atutem jest możliwość uzyskania wyższej rentowności. Przy nabywaniu obligacji korporacyjnych powinniśmy minimalizować ryzyko upadku emitenta, zwłaszcza przy inwestowaniu większych sum pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup obligacji niepowiązanych kapitałowo przedsiębiorstw.

Inne aktywa niefinansowe

Przy długoterminowym inwestowaniu pieniędzy warto pomyśleć o rynku nieruchomości oraz o zakupie kruszców. Nabycie nieruchomości to zakup prawa do części majątku. Atutem nieruchomości jest to, że przechowują one swoją realną wartość. Nawet w przypadku krachu giełdowego, bankructwa państwa czy upadku jakiejś waluty, nieruchomość wciąż będzie miała jakąś wartość. Inwestować można zarówno w domy wolnostojące, jak i mieszkania, które są w stanie przynosić dodatkowy, bieżący dochód w postaci czynszu. Kupować można również grunty, które nie przynoszą bieżących dochodów, ale z drugiej strony nie generują kosztów. Na rynku nieruchomości można również kupować tereny inwestycyjne oraz nieruchomości komercyjne. Gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki na zakup kapitałochłonnej nieruchomości, możemy zawsze wybrać fundusze inwestujące na rynku nieruchomości lub spółki z rynku nieruchomości.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
943 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora