02.01.2014, 13:00

Wybieramy doradcę finansowego

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 1 głosów)

Wybieramy doradcę finansowego

Samodzielne i skuteczne zarządzanie własnymi finansami bywa bardzo trudne, szczególnie jeśli mamy podjąć decyzję o wyborze kredytu hipotecznego czy funduszu inwestycyjnego. W takich kwestiach najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego czy inwestycyjnego. Jakie powinien mieć cechy?

Wykorzystanie wiedzy i doświadczenia doradcy finansowego (także inwestycyjnego) jest doskonałym rozwiązaniem podczas podejmowania decyzji dotyczących przyszłości naszego budżetu domowego, pod warunkiem, że mamy do tej osoby zaufanie i jesteśmy pewni, że będzie dbała o nasze pieniądze. Aby tak się stało, należy wiedzieć, jakimi przesłankami kierować się podczas wyboru doradcy. Jeśli bowiem rozpoczniemy współpracę z niewłaściwą osobą, konsekwencje mogą być wręcz tragiczne dla naszego budżetu.

Pierwszą i najważniejszą kwestią dotyczącą wyboru doradcy finansowego jest sprawdzenie, czy jest on zrzeszony w Związku Firm Doradztwa Finansowego. Jest to instytucja, która dba o przestrzeganie zasad etycznych i poprawnych praktyk przez doradców. W razie niezadowolenia wynikającego ze współpracy z jednym z doradców zrzeszonych w związku, możemy złożyć na niego skargę, która zostanie rozpatrzona przez specjalną komisję rozstrzygającą tego typu spory i wyciągającą odpowiednie konsekwencje. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla klienta, który zyskuje większą pewność, że dany doradca będzie należycie wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Kolejną i równie ważną kwestią, o której należy pamiętać przy wyborze doradcy, jest zasięg oferty, jaką nam przedstawia. Zdarza się bowiem, że tego typu osoby skoncentrowane są na produktach jednej firmy, resztę pomijając szerokim łukiem. W takim przypadku ciężko o wiarygodność doradcy i wiarę w skuteczny dobór poszukiwanego produktu finansowego, który byłby najlepszą odpowiedzią na nasze potrzeby. Jeśli jednak oferta prezentowana przez doradcę dotyczy możliwie największej ilości banków i firm finansowych, to możemy zakładać, że otrzymana propozycja stanowi wybór najlepszej spośród wielu.

Nie możemy też zapominać o tym, iż doradca finansowy powinien posiadać rozległą wiedzę z zakresu finansów, a jego zadaniem jest nie tylko prezentowanie najlepszych rozwiązań, ale też edukacja klienta, by mógł świadomie podejmować ostateczne decyzje dotyczące jego kapitału. Co więcej, dobry doradca nie tylko proponuje nam oferty różnych instytucji finansowych, ale też pomaga w dopełnieniu formalności i jest gotów na każdym etapie służyć wskazówkami czy wyjaśnieniami. Jeśli powyższe zasady zostaną zachowane, współpraca z doradcą finansowych czy też inwestycyjnym powinna przynieść satysfakcjonujące klienta efekty.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (02.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
898 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora