11.02.2015, 10:46

W leasing czy na kredyt - jak taniej kupić auto firmowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.5     / 10 (oddano 2 głosów)

W leasing czy na kredyt - jak taniej kupić auto firmowe?

Wiele firm nie może się obejść bez przynajmniej jednego auta służbowego. Nie zawsze jednak stać przedsiębiorstwo na wyłożenie gotówki na taki wydatek. W takim przypadku firma ma dwa wyjścia: skorzystać z kredytu albo z leasingu. Co okaże się tańsze?

Szukając sposobu finansowania zakupu auta, warto policzyć, która opcja jest tańsza. Dobrze jest poznać nie tylko koszty, jakie wiążą się z kredytem oraz z leasingiem, ale i dodatkowe korzyści podatkowe, wynikające z obu form finansowania.

Kredyt samochodowy

Decydując się na kredyt samochodowy, nie musimy się martwić o środki własne, ponieważ zdobytymi w ten sposób pieniędzmi pokryjemy nawet 100% ceny auta. Dodatkowo możemy wybrać dogodny sposób spłaty rat, w postaci rat równych bądź malejących. Przy kredycie istnieje też możliwość czasowego zawieszenia spłaty w przypadku przejściowych problemów. Kredyt samochodowy możemy wziąć na dogodny dla nas okres, nawet na 10 lat. Im dłuższy czas kredytowania wybierzemy, tym niższą ratę miesięczną będziemy płacić.

Sprawdź też: Wszystko o kupowaniu aut poleasingowych

Minusem kupna auta na kredyt jest brak możliwości wliczenia całej raty kredytu w koszty prowadzenia działalności, można to zrobić tylko z odsetkami. Plusem kredytu jest natomiast fakt, że samochód można amortyzować: w całości, gdy jesteśmy jego właścicielem, lub w części, jeśli formą zabezpieczenia kredytu jest przewłaszczenie. Korzystając z kredytu, możemy wliczyć w koszty także związane z autem wydatki, np. naprawy.

Leasing samochodowy

W leasingu samochód jest nam użyczany na ustalonych wcześniej warunkach. Na rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W przypadku tego drugiego leasingobiorca może amortyzować środek trwały, ale w koszty podatkowe wlicza tylko odsetki, nie pełną ratę leasingową. Z kolei przy leasingu operacyjnym amortyzacji dokonuje leasingodawca, zaś leasingobiorca może wliczyć w koszty całą ratę.

Decydując się na umowę leasingową, zgadzamy się na to, że przez cały okres jej trwania właścicielem auta pozostaje firma leasingowa. W związku z tym musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami, np. brakiem możliwości amortyzacji auta, a także brakiem sposobności wyboru ubezpieczyciela czy serwisanta. Dodatkowo przedsiębiorca nie może sprzedać samochodu do zakończenia umowy leasingowej. Ta może trwać nawet 7 lat.

Sprawdź też: Ile kosztuje leasing?

Leasing daje większą swobodę finansową i więcej korzyści podatkowych niż kredyt. Można też zastosować zabezpieczenie, które nie obciąży leasingobiorcy, jak np. gwarancja odkupu przez dostawcę.

Koszty kredytu i leasingu są do siebie zbliżone. Warto jednak zastanowić się, czy przy leasingu nie zaoszczędzimy więcej czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na formalności związane z kredytem - zwłaszcza ustanawianiem zabezpieczenia na pojeździe. Kredyt - w przeciwieństwie do leasingu - potrafi umożliwić sfinansowanie 100% wartości pojazdu. Przy leasingu zwykle jest potrzebny minimum 10-procentowy wkład własny.

Przedsiębiorcy, którzy planują wziąć w przyszłości kredyt, np. inwestycyjny, powinni zastanowić się nad leasingiem również z powodu tego, że nie obniży ich zdolności kredytowej.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
900 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie samochodu w leasingu 11.5.2015 8:41 przez:
pitarek
Ubezpieczenie pojazdu w leasingu 25.8.2014 14:47 przez:
kulka

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Maszyny w leasing 5.11.2015 10:44 przez:
rafalkowalik
Czy opłaca się wziąć w leasing tani samochód? 6.3.2015 15:20 przez:
ElżbietaMaj

forum finansowe dla firm