26.02.2015, 09:48

Sprzęt IT też możesz wziąć w leasing

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Sprzęt IT też możesz wziąć w leasing

Leasing kojarzy się w pierwszej kolejności z samochodami, jednak w ofercie leasingu przedmiotem umowy może być zarówno pojazd, jak również różnego typu urządzenia i oprogramowanie.

Nowoczesne firmy starają się nadążać za bieżącą technologią i trendami. Działalność w wielu dziedzinach wymaga obsługi komputerowej i odpowiedniego oprogramowania.

W leasing nawet oprogramowanie…

Specjalistyczne programy do projektowania czy obróbki materiałów kosztują wiele, a gdy pojawia się konieczność zakupu licencji na kilka stanowisk, łączna kwota wydatków jest ogromna. Z myślą o takich właśnie sytuacjach tworzone są oferty leasingu oprogramowania i sprzętu IT dla firm. Przedmiotem umów tego typu mogą być m.in.:

  • oprogramowanie,
  • komputery, notebooki, serwery,
  • drukarki, kopiarki, skanery, projektory,
  • aparaty cyfrowe,
  • kasy fiskalne,
  • UPS-y,
  • sprzęt sieciowy.

…ale z komputerem

W leasing możemy wziąć środki trwałe, które firma leasingowa dzierżawi. Muszą to być sprecyzowane dobra materialne, oprogramowanie samo w sobie nie jest dobrem materialnym, dlatego może podlegać takim umowom, gdy zostanie zakupione razem z innym sprzętem z zakresu IT, np. komputerami. Do tego dochodzi jeszcze komplikacja z uwagi na przepisy o prawie autorskim oraz konieczność wykupywania aktualizacji – to powoduje, że wiele osób rezygnuje z możliwości wzięcia oprogramowania w leasing, uznając, że procedura pozyskania tego świadczenia jest zbyt skomplikowana.

Czasem lepiej na kredyt

Na krajowym rynku ofert leasingowych jest tylko kilka firm, które oferują opcję leasingu oprogramowania swoim klientom. W niektórych przypadkach może się okazać, że skorzystanie z tej opcji będzie na tyle skomplikowane i kłopotliwe, że lepszym wyjściem może się okazać zaciągnięcie kredytu na zakup danego produktu.

Ofertę leasingu sprzętu IT posiada m.in. EFL z grupy Credit Agricole (Leasing IT).

Alternatywy dla leasingu

Oferty finansowania zewnętrznego dla firm są obecnie tak rozbudowane, że każdy przedsiębiorca może z łatwością znaleźć produkt finansowy dopasowany do swoich potrzeb i celów biznesowych. Do wyboru, poza leasingiem, jest przecież także kredyt gotówkowy, karta kredytowa, kredyt odnawialny w koncie, kredyty inwestycyjne i hipoteczne. Warto przeanalizować wszystkie możliwości, porównać ich koszty i wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do specyfiki działalności firm.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (26.02.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
951 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum