19.01.2015, 15:11

Leasing a ustawa o kredycie konsumenckim

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9     / 10 (oddano 1 głosów)

Leasing a ustawa o kredycie konsumenckim

Leasing to popularny sposób finansowania zakupów, który przypomina nieco kredyt. Czy zatem również leasing będzie podlegał przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim?

Leasing to sposób finansowania zakupów bardzo często wybierany przez przedsiębiorców. Dzieje się tak dlatego, że ta metoda finansowania ma wiele atutów - w szczególności zalety podatkowe. Czy leasing jest regulowany przez Ustawę o kredycie konsumenckim?

Czym jest Ustawa o kredycie konsumenckim?

Ustawa o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku obowiązuje od 18 grudnia 2011 roku. Funkcjonuje ona po to, aby w dokładniejszy sposób regulować rynek kredytów konsumenckich, dokładnie opisując obowiązki obu stron zawierających umowy kredytowe. Ustawa wprowadzana porządek w wielu kwestiach, a jej podstawowym przedmiotem są sprawy związane z kredytami konsumenckimi, rozumianymi nie tylko jako kredyty gotówkowe.

Czym jest leasing?

Leasing to umowny stosunek cywilnoprawny. Wyróżnia się cztery typy leasingu:

  • leasing finansowy,
  • operacyjny,
  • zwrotny,
  • konsumencki.

W ramach zawiązanej współpracy jedna strona (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) prawa do korzystania z przedmiotu na ustalony w umowie okres. Ten czas zwany jest okresem leasingu. Oczywiście przekazanie przedmiotu w użytkowanie nie jest darmowe. W zamian za to leasingobiorca zobowiązany jest to płacenia ustalony w umowie rat leasingowych.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, leasing zapewnia przedsiębiorcy wiele korzyści. Wśród nich jest możliwość rozliczenia podatku VAT, skorzystania z tarczy podatkowej, a także niskie zaangażowanie kapitału własnego w zakup np. maszyn.

Leasing a Ustawa o kredycie konsumenckim

Artykuł 4 Ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku stwierdza, że przepisów tej umowy nie stosuje do umów, w ramach których konsument nie ma obowiązku zapłaty oprocentowania, a także innych kosztów, które są związane z udzieleniem bądź spłatą kredytu konsumenckiego. Dodatkowo przepisy ustawy nie mają zastosowania w przypadku umów leasingu, ale tylko tych, które nie przewidują obowiązku przeniesienia własności przedmiotu umowy na konsumenta. W przeciwnym razie umowa leasingu podlega ustawie.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.01.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
leasing auta- pomóżcie. 9.4.2016 13:12 przez:
nnatan
Kredyt dla młodej firmy 4.5.2015 9:32 przez:
Sławoj
Czy opłaca się wziąć w leasing tani samochód? 6.3.2015 15:20 przez:
ElżbietaMaj

forum finansowe dla firm