08.12.2014, 13:17

Na czym polega leasing zwrotny dla firm?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Na czym polega leasing zwrotny dla firm?

Leasing zwrotny jest dla przedsiębiorców alternatywnym dla kredytu sposobem zdobycia pieniędzy potrzebnych np. na inwestycje. Taka forma pozyskiwania kapitału pozwala firmie na szybkie finansowanie działalności i jej rozwój. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega leasing.

Leasing stał się dla firm korzystnym sposobem zdobycia finansowania różnych środków trwałych lub inwestycji. Może być korzystniejszy dla przedsiębiorstw niż kredyt w banku - zwłaszcza ze względów podatkowych. Istotą leasingu zwrotnego jest sprzedaż prawa własności danego dobra, np. nieruchomości, a potem uzyskanie możliwości jego użytkowania przez określony czas i po ustalonej w umowie cenie.

Korzyści z leasingu zwrotnego

Największą zaletą leasingu zwrotnego jest możliwość zdobycia kapitału, który można wykorzystać, by zainwestować w nowe maszyny oraz w inne środki trwałe. Dodatkowym walorem takiego rozwiązania jest to, że przedmiot leasingu ujęty w umowie nie należy do firmy, ale może być nadal przez nią użytkowany. Za kolejny plus leasingu można uznać potraktowanie opłat związanych z umową w sposób korzystny dla przedsiębiorcy. Ratę leasingową firma może traktować jako koszt uzyskania przychodu lub dokonywać odpisów amortyzacyjnych w przypadku samochodów.

Wady leasingu zwrotnego

Opłacalność leasingu zwrotnego spada w przypadku samochodów osobowych, ze względu na szybką ich amortyzację. Rozwiązanie takie powinni brać pod uwagę przedsiębiorcy tylko przy autach stosunkowo nowych, czyli maksymalnie 3-letnich.

Przy leasingu środka trwałego, np. nieruchomości czy maszyny, firma musi zlecić i zapłacić za wycenę przedmiotu umowy. Jest to niezbędne, by sprzedać dany środek trwały po cenie rynkowej, która często okazuje się niższa, niż jego wartość zewidencjonowana. Dodatkowe koszty przedsiębiorstwo poniesie, płacąc firmie leasingowej marżę za odkupienie obiektu.

Leasing zwrotny – operacyjny lub finansowy

Od tego, jaki leasing wybierzemy, podpisując umowę, będzie zależał sposób rozliczania środka trwałego. W leasingu operacyjnym przedmiot umowy należy do składników majątkowych leasingodawcy i wtedy ta strona jest uprawniona do dokonywania amortyzacji danego obiektu. Leasing finansowy, czyli kapitałowy, umożliwia wliczanie części rat do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy. Leasing zwrotny pozwala przedsiębiorcy na zmianę sposobu rozliczeń środka trwałego na bardziej korzystny.

Leasing zwrotny umożliwia firmie zdobyć w szybki sposób finansowanie, a do tego zmienia na atrakcyjniejszy sposób księgowanie takiej umowy. Leasingu nie ujmuje się jako zobowiązanie w bilansie firmy, co oznacza, że pozyskany kapitał nie powiększa zadłużenia przedsiębiorstwa.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (08.12.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
950 artykułów - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt bez odsetek - na czym polega? 4.5.2016 10:00 przez:
pitarek

forum o kredytach

Forum o lokatach
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed
Na czym można obecnie zarobić najwięcej? 11.5.2015 14:40 przez:
smay

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Bonus-malus na czym polega ? 21.4.2016 10:41 przez:
kaplok

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Na czym oszczędzać w firmie? 15.9.2014 10:10 przez:
bogata

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Plus, mix czy abonament? 21.4.2016 20:05 przez:
anna p

forum gsm