Leasing sposobem na dobry start firmy

2014-11-13 13:30:16

Kiedy przedsiębiorca startuje z własną firmą, tak naprawdę liczy się każdy grosz. Często jedynie oferta leasingu staje się szansą na szczęśliwy start biznesu. Do wyboru pozostaje wówczas leasing operacyjny i finansowy.

W świetle stale rosnącej konkurencji rynkowej przedsiębiorca, któremu zależy na rozwoju firmy, musi być gotowy na zmiany, a także na pozyskiwanie nowoczesnego sprzętu czy pojazdów i maszyn. Rzecz jasna, o ile w przypadku dużych firm o ugruntowanej pozycji na rynku proces pozyskania dodatkowych środków trwałych nie stanowi niejako problemu, o tyle w przypadku początkujących i małych firm może być to problemem. Stąd oferta leasingu wydaje się być idealnym wręcz sposobem na dobry start dla firmy. Do wyboru w tym przypadku przedsiębiorcy mają leasing operacyjny i leasing finansowy. Każdy z nich gwarantuje im liczne korzyści.

Leasing operacyjny – opłaty wliczone w koszty uzyskania przychodów

W przypadku oferty leasingu ważny jest fakt, iż początkujący, nieposiadający jeszcze stałych klientów przedsiębiorca może w prosty sposób pozyskać nowe, potrzebne do rozkręcenia biznesu środki trwałe. W tym przypadku przedmiot czy maszyna będąca przedmiotem umowy nadal widnieje jako środek trwały firmy leasingowej, dokonującej odliczeń amortyzacyjnych. Tego rodzaju leasing pozwala jednak na to, by zarówno opłata wstępna, jaką należy wnieść przy podpisaniu umowy, jak i raty leasingowe były wliczone w koszty uzyskania przychodów.

Leasing finansowy - prawo do amortyzacji leasingowanego przedmiotu

Kiedy zdecydujemy się na leasing operacyjny, leasingowany przedmiot ujmowany jest jako nasz środek trwały i z tego też powodu leasingobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W tym przypadku kosztami uzyskania przychodów będą: odpisy amortyzacyjne, koszty eksploatacji leasingowanego przedmiotu, a także raty leasingowe (a w zasadzie ich odsetkowa część). Ten rodzaj umowy powoduje, że po jej zakończeniu leasingowany przedmiot niejako z automatu staje się własnością leasingobiorcy. Jedynym mankamentem tego rodzaju rozwiązania jest konieczność wpłaty całego VAT-u wraz z pierwszą ratą, co niejednokrotnie zdaje się być przeszkodą nie do pokonania.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj leasingu zdecyduje się przedsiębiorca, możliwość pozyskania dodatkowego sprzętu pojazdu, czy maszyny, bez konieczności wykładania sporej gotówki na początku działalności, wydaje się być doskonałym sposobem na dobry start firmy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam