Raty równe czy malejące - która forma lepsza przy leasingu?

2014-10-24 11:28:48

Leasing to najpopularniejszy sposób finansowania zakupu nowych samochodów przez przedsiębiorców. Warto przy tym wiedzieć, że korzystając z tego rodzaju produktu, leasingobiorca ma do wyboru spłatę w ratach równych bądź malejących. Obie formy regulowania zadłużenia mają swoje wady i zalety, dlatego niezdecydowanym podpowiadamy, na którą z nich warto się zdecydować.

Już od wielu lat leasing to bardzo popularny sposób finansowania zakupu samochodów firmowych wśród przedsiębiorców. Nie dość, że nie trzeba angażować jednorazowo dużego kapitału, to jeszcze można skorzystać na zmniejszeniu obciążeń podatkowych.

Leasing, czyli przepis na samochód służbowy

Kupienie nowego samochodu za gotówkę to konieczność jednorazowego wydania sporej ilości pieniędzy. W przypadku małych firm często jest to zupełnie nierealne. Kredyt samochodowy nie zapewnia aż tak dużych korzyści podatkowych. Inaczej jest z leasingiem.

Leasing jest najchętniej wykorzystywanym sposobem na użytkowanie służbowego auta z kilku powodów. Procedury są mniej skomplikowane niż w przypadku kredytu, tak samo, jak weryfikacja mniej szczegółowa. Leasing to również korzyści wynikające ze zmniejszenia obciążeń podatkowych, ponieważ do kosztów uzyskania przychodu wlicza się wydatki wynikające ze spłaty rat leasingowych.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest barak konieczności jednorazowego zapłacenia podatku VAT (jak np. w przypadku kredytu). Tutaj kwota tego podatku jest wliczana do rat przez firmę leasingową. Nie trzeba również od razu angażować znacznego kapitału, ponieważ najczęściej opłata wstępna waha się w granicach 5-10% wartości leasingowanego auta.

Raty stałe czy malejące?

Tak naprawdę jedynym atutem rat stałych jest przewidywalność sytuacji. Wysokość zobowiązania miesięcznego nie zmienia się, ale leasingobiorca nie odniesie tak dużych oszczędności na kosztach odsetkowych, jak w przypadku rat malejących.

Te ostatnie raty to wybór strategiczny. Zaciągając zobowiązanie, sytuacja firmy jest często stabilna, ale przecież nie ma gwarancji, że tak będzie za kilka miesięcy. Raty malejące to istotnie zmniejszające się obciążenie dla firmy.

Nie bez znaczenia są również kwestie podatkowe przy ratach malejących. W pierwszych miesiącach trwania umowy leasingowej pozwalają dosyć mocno obniżyć podstawę opodatkowania. Często również leasing z ratami malejącymi jest tańszy niż przy ratach stałych (przy tym samym oprocentowaniu), co jest szczególnie korzystne przy długim okresie trwania umowy.

Różnice w obydwu wariantach często dobrze obrazują kalkulatory rat leasingu, jakie bez problemu można znaleźć w Internecie.  

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam