Dobierz rodzaj leasingu do swoich potrzeb

2014-09-17 14:12:58

To od leasingobiorcy zależy wybór jak najkorzystniejszej dla niego umowy, dobranej do jego potrzeb i możliwości finansowych.

Wybór odpowiedniego rodzaju leasingu to niełatwa sprawa. Zawsze powinno się wybierać formę kredytowania dostosowaną do potrzeb i korzyści firmy. W przypadku leasingu podzielić go można na finansowy i operacyjny. Przed podpisaniem umowy z leasingodawcą należy wszystko dokładnie przeanalizować, gdyż różnice pomiędzy tymi rodzajami leasingu są duże. Dotyczą one nie tylko rozliczeń podatku VAT, ale również sposobu rozliczania amortyzacji przedmiotu czy też odpisów na rzecz kosztów uzyskania przychodu.

Najważniejsza różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym, zwanym również kapitałowym, jest taka, że przy leasingu operacyjnym przedmiot leasingu pozostaje na stanie firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Poza tym przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca może wliczyć do kosztów uzyskania całą opłatę wstępną oraz raty leasingowe, do których włączony jest również podatek VAT. W przypadku leasingu finansowego, przedmiot leasingu przechodzi w skład majątku leasingobiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Oprócz tego do kosztów uzyskania przychodu może wliczyć tylko odpisy amortyzacyjne, część odsetkową rat oraz codzienne koszty utrzymania. Podatek VAT musi być natomiast wpłacony w całości tuż po podpisaniu umowy. Po zakończeniu umowy leasingowej przedmiot umowy przechodzi na własność leasingobiorcy, który później może go dalej wykorzystywać albo po prostu odsprzedać.

Każdy przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę na zawartość umowy, starając się ominąć pułapki finansowe, jakie mogą pojawić się w kolejnych akapitach dokumentu. Warto zwrócić uwagę na warunki ubezpieczenia, często się zdarza, że firmy leasingowe podpisują jak najprostsze i najtańsze ubezpieczenia niezapewniające swoim klientom nawet podstawowej ochrony. Pułapką może być w niektórych przypadkach, na przykład przy leasingu samochodowym, brak pojazdu zastępczego, gdy leasingowany samochód zepsuje się i zostanie oddany do naprawy. Warto zawsze pamiętać o tym, że podpisanie korzystnej umowy później procentuje.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam