Lista dokumentów niezbędnych do wniosku o leasing

2014-08-26 08:41:49

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po leasing, gdyż ta forma finansowania okazuje się dla nich korzystniejsza od kredytów. Ci, którzy jeszcze z niego nie korzystali, powinni znać listę dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku o leasing.

Firmy leasingowe rozwinęły skrzydła w okresie, kiedy o kredyty dla firm w bankach było naprawdę trudno. Przedsiębiorcy szukali nowych źródeł finansowania działalności swoich firm i skierowali swoje zainteresowanie w kierunku ofert firm leasingowych. Okazało się, że dla nich leasing był strzałem w dziesiątkę. Nie angażując własnych środków finansowych, których i tak często im brakowało, mogli wejść w posiadanie samochodów, hal fabrycznych, maszyn budowlanych itd. Poza tym, jak się okazało, ta forma finansowania jest tańsza, prostsza organizacyjnie i szybciej można z niej skorzystać. Do wniosku o leasing należy dołączyć konkretne dokumenty. Jakie to dokumenty?

Każda firma leasingowa ma swoje zasady przy podpisywaniu umów leasingowych, a wymagania formalne, w tym dostarczenie odpowiednich dokumentów, również zależy od leasingodawcy. Niektóre firmy leasingowe stosują uproszczone procedury, wówczas wymagają minimum niezbędnych dokumentów. Wiele zależy od wartości przedmiotu oddawanego przez leasingodawcę w leasing. Przy mniejszej wartości firma może zażądać minimum niezbędnych dokumentów, przy większej więcej też będzie dokumentów niezbędnych do weryfikacji klienta. Nie ma jednej listy dokumentów, które należy dołączyć do wniosku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że firma leasingowa może sobie zażyczyć dostarczenia takich dokumentów, jak dowód tożsamości, deklaracja podatkowa PIT5, PIT 36 lub CIT 2 i CIT 8, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Z pewnością potrzebny będzie NIP oraz REGON, umowa spółki, oświadczenie o stanie zobowiązań, deklaracja majątkowa czy zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS i US. Firma leasingowa może również zażądać innych dokumentów.

Warto wiedzieć, jak ustrzec się przed pułapkami, które stosują firmy leasingowe. Należy dokładnie przeanalizować ogólne warunki leasingowe. OWL piszą jednak firmy leasingowe, więc może nie uda się zlokalizować wszystkich pułapek. Dlatego dobrze jest poprosić o pomoc doradcę finansowego lub prawnika, którzy potrafią wyłapać niekorzystne dla klienta zapisy. Ważny jest również rodzaj leasingu, na jaki decyduje się przedsiębiorca. Leasing dzieli się na finansowy, zwany również kapitałowym, oraz operacyjny.

Najwięcej zainteresowanych jest leasingiem operacyjnym ze względów podatkowych. Przy leasingu operacyjnym podatek VAT dopisywany jest do rat leasingu. Natomiast przy leasingu finansowym podatek VAT płaci się z góry. Istnieją też inne – nie mniej ważne – zapisy, dlatego każdy klient powinien dokładnie je przeanalizować. Może się bowiem okazać, że w jego sytuacji to leasing finansowy będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Są to jednak sprawy indywidualne.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam