Od czego zależy rata leasingu?

2014-08-08 11:27:05

Coraz więcej osób oraz firm przekonuje się do leasingu. Warto wiedzieć, od czego zależy wysokość rat tej metody finansowania.

Każda forma finansowania przedsiębiorstw jest dobra, jeżeli służy działalności firmy. Taką formą jest też leasing. Kiedyś pomagał jedynie w nabyciu przez firmy samochodów. Teraz w leasing można praktycznie wziąć wszystko: komputery, hale produkcyjne, linie energetyczne, a nawet samoloty i okręty. O wiele więcej jest też firm leasingowych, które rywalizują ze sobą o klientów, przedstawiając różnorodne oferty: z uproszczonymi procedurami, z pełnymi, tańsze i droższe. Każdy ze starających się o leasing chciałby, aby był on jak najkorzystniejszy oraz niedrogi. To oczywiste: wszak starający się o kredyty bankowe również szukają jak najtańszych i jak najkorzystniejszych ofert. Trzeba tylko wiedzieć, od czego zależy wysokość rat leasingowych.

Wysokość rat leasingu zależy od wielu czynników. Prześledźmy to na podstawie leasingu samochodowego, bowiem o taki leasing starają się już nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. Najlepiej, jeżeli umowa leasingu samochodu zawierana będzie bez obowiązku jego wykupienia. Od rodzaju tej umowy będą zależały koszty wynajmu, wydatki podatkowe, wysokość rat, a także inne dodatkowe koszty. Ważny jest też rodzaj leasingu, jaki zostanie wybrany, a konkretnie – czy będzie to leasing operacyjny czy finansowy. Przy leasingu operacyjnym korzystna jest opcja podatkowa, bowiem podatek VAT doliczany jest do każdej raty miesięcznej, natomiast przy opcji leasingu finansowego podatek VAT płacony jest przy pierwszej racie. Na wysokość rat leasingu samochodowego wpływa również wartość wykupu samochodu, a także wysokość wkładu własnego, okres trwania umowy leasingowej, wysokość wykupu oraz stopa procentowa waluty, w jakiej leasing jest udzielany.

Nie da się ukryć, że raty leasingowe są najważniejszym elementem obciążenia finansowego leasingobiorcy. Poza tym wysokość rat może być również uzgodniona indywidualnie pomiędzy stronami, można też ustalić z leasingodawcą, czy będą to raty stałe czy malejące. Jak wiadomo, najważniejszy jest rzeczywisty koszt leasingu, a raty leasingu są częścią tych kosztów. Do pozostałych należy zaliczyć: opłatę wstępną, prowizję i opłatę końcową. Pamiętać należy, że nie powinno się korzystać z oferty pierwszej z brzegu firmy leasingowej. Należy korzystać z usług firm uznanych na rynku i sprawdzonych. Warto też negocjować warunki, jeśli są takie możliwości.

Jeżeli przedsiębiorcy nie stać na żadne wydatki, może starać się o leasing zwrotny –czyli może sprzedać majątek przedsiębiorstwa firmie leasingowej, a później przejąć go na zasadach leasingowych, mając możliwość późniejszego wykupu. Są to już jednak decyzje samych przedsiębiorców.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam