Wyjaśniamy różnice między leasingiem zwrotnym, operacyjnym i finansowym

2014-03-03 09:26:00

Omawiamy, z jakimi różnicami spotka się leasingobiorca, korzystając z leasingu operacyjnego, finansowego lub zwrotnego.

W przepisach prawa znajdują się zapisy odróżniające dwie podstawowe formy leasingu - leasing operacyjny oraz finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego konsument ma do czynienia z przekazaniem w użytkowanie dobra inwestycyjnego, gdzie czas normatywnego zużycia leasingowanej rzeczy jest dłuższy w stosunku do okresu leasingowania. W odróżnieniu od leasingu finansowego przedmiot leasingu operacyjnego nie podlega amortyzacji, a raty zobowiązania stanowią koszt uzyskania przychodu.

Charakterystyka leasingu finansowego

Leasing kapitałowy to przekazanie rzeczy w użytkowanie. W przypadku tego produktu finansowego koszt amortyzacji w odróżnieniu od leasingu operacyjnego ponosi użytkownik przedmiotu. Atutem amortyzowania przedmiotu leasingowanego jest możliwość regulowania formy amortyzacji, m.in. związanych z nią kosztów i dochodów. Dodatkowo firma będąca leasingobiorcą może zwiększyć majątek bez ponoszenia kosztów po zakończeniu umowy.

Przepisy dotyczące leasingu zwrotnego

Leasing zwrotny to forma transakcji, która pozwala na zwiększenie płynności finansowej korzystającego. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego czy finansowego przedmiot leasingu zwrotnego jest początkowo własnością leasingobiorcy, który sprzedaje przedmiot leasingodawcy i podpisuje z nim umowę na użytkowanie przedmiotu. Leasing zwrotny może być realizowany na zasadach leasingu operacyjnego lub finansowego.

Porównanie leasingu operacyjnego i finansowego

Do podstawowych różnic pomiędzy leasingiem operacyjnym i finansowym należą uprawnienia do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Możliwość realizowania odpisów amortyzacyjnych ma wpływ na wysokość kosztów podatkowych dla jednej ze stron umowy leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego amortyzacja leży po stronie leasingodawcy, a w sytuacji leasingu finansowego ma do niej prawo leasingobiorca. Okres leasingu operacyjnego z reguły zamyka się w granicach 60 miesięcy, gdyż nie może przekroczyć 40 proc. czasu amortyzacji przedmiotu. W przypadku leasingu finansowego czas trwania umowy powinien wynosić minimum 6 miesięcy, maksymalny okres jej obowiązywania nie jest określony przepisami, zależy przede wszystkim od ustaleń między stronami.

Podatek VAT w leasingu operacyjnym jest doliczany do każdej raty leasingowej, a w przypadku leasingu finansowego jest płatny w całości wraz z pierwszą ratą. Leasing operacyjny zakłada zaliczenie kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy w raty netto, natomiast korzystając z leasingu finansowego, koszty uzyskania przychodu są wliczane w koszty amortyzacji oraz część odsetkową rat leasingowych. Wykup przedmiotu leasingowanego przy pomocy leasingu operacyjnego jest możliwy po zakończeniu obowiązywania umowy i zależy od stawki amortyzacji i okresu wykupu. W przypadku leasingu finansowego przedmiot staje się własnością leasingobiorcy wraz z ostatnią ratą.  

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam