Jak zgłosić szkodę przy leasingu?

2014-06-12 08:37:00

Leasing jest obecnie jedną z najpopularniejszych form finansowania pojazdu. Problem zaczyna się wówczas, kiedy uszkodzimy auto leasingowane. Jak i gdzie zgłosić takie zdarzenie?

Leasing, zaraz po kredycie samochodowym, jest najczęstszą formą finansowania pojazdów. Ogromną popularność zdobył w latach 90., kiedy to jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać firmy prowadzące takie usługi. Leasing jak każda propozycja bankowa ma swoje jasne i ciemne strony. Z pewnością z tej formy kredytowania wynikają korzyści podatkowe dla firm. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie kroki należy podjąć w sytuacji, kiedy auto bądź inny pojazd leasingowy ulegnie uszkodzeniu.

Jak zgłosić szkodę przy leasingu?

Przede wszystkim musimy pamiętać, aby takie zdarzenia rejestrować niezwłocznie, czyli możliwie jak najszybciej. Większość organizacji umożliwia swoim klientom rejestrowanie szkody na stronie internetowej poprzez elektroniczny formularz. Wystarczy wypełnić dane, takie jak nazwa i adres korzystającego, osoba do kontaktu, data zdarzenia, nazwa i adres zakładu ubezpieczeń. Należy również wpisać numer umowy leasingowej oraz markę i model pojazdu. Niektóre firmy wymagają, aby korzystający podał też szacunkowy koszt naprawy auta oraz informację na temat tego, z czyjej winy powstała szkoda.

I co dalej?

Wypełniony formularz jest wysyłany on-line do operatora leasingowego. W przypadku, kiedy wina leży po drugiej stronie, należy przekazać informację o zdarzeniu do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niezbędne są wówczas takie dokumenty, jak oświadczenie sprawcy wypadku lub dane dotyczące sprawcy oraz jego dokument ubezpieczeniowy OC – jeżeli krzywda odprowadzana jest z polisy OC. Konieczne będzie również potwierdzenie zawarcia polisy OC lub AC oraz dowód osobisty osoby, która zgłasza szkodę. Bardzo ważne jest, aby nie przyczyniać się do powstawania w uszkodzonym aucie dodatkowych defektów oraz nie podejmować na własną rękę naprawy. Do wysyłanego formularza należy dołączyć protokół szkody oraz informację o uznaniu szkody w wymiarze całkowitym.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam