29.04.2015, 16:41

Gdzie kupić viaTOLL?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.8     / 10 (oddano 4 głosów)

Gdzie kupić viaTOLL?

Ujednolicanie elektronicznego systemu poboru opłat na krajowych autostradach ma na celu ułatwienie podróży kierowcom. Ma również wpływać na zwiększenie efektywności wykorzystania autostrad i przynosić dodatkowe wpływy Skarbowi Państwa. Takim systemem działającym w Polsce jest viaTOLL. Sprawdźmy jak działa i jak z niego korzystać.

ViaTOLL to system elektroniczny poboru opłat za przejazd drogami krajowymi w Polsce. W jego ramach pobierana jest opłata na wybranych odcinkach dróg. System składa się z bram oraz urządzeń zwanych viaBOX i viaAUTO, które umieszczane są w pojazdach.

Jak działa viaTOLL?

System viaTOLL jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Jego działanie jest opisywane w prosty sposób.

Nad drogami płatnymi znajdą się bramownice, które są wyposażone w anteny. Te z kolei umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em, zamontowanym w pojeździe. W momencie, gdy auto wyposażone w to urządzenie przejeżdża pod bramownicą, naliczona zostaje opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Wtedy też kierowca otrzymuje informację pojedynczym sygnałem z viaBOX-a.

Naliczanie opłat jest w pełni automatyczne. Nie ma potrzeby hamowania, zatrzymywania się.

Gdzie kupić?

Urządzenie viaBOX jest wypożyczane u operatora viaTOLL za kaucją zwrotną w wysokości 120 zł. Istnieje także możliwość zamówienia go drogą internetową. W Polsce funkcjonuje sieć punktów viaTOLL. Składa się na nią 16 punktów obsługi klienta oraz 207 punktów dystrybucji. Są to punkty przeznaczone dla dużych przewoźników i funkcjonują jako odrębne biura viaTOLL.

Punkty dystrybucji znajdują się w pobliżu dróg objętych opłatami - na stacjach benzynowych oraz przy granicach. W punkcie takim można złożyć skargę dotyczącą viaBOX, zgłosić zaginięcie viaBOX lub problemy techniczne, doładować swoje konto viaTOLL przy pomocy karty DKV, sprawdzić swoje konto i otrzymać listę transakcji, jak również nabyć nowe urządzenie viaBOX. Konkretne adresy punktów dystrybucji znaleźć można na stronie internetowej viaToll.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (29.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
252 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o ubezpieczeniach
Gdzie kupić samo assistance? 15.6.2015 8:28 przez:
candyq

forum o ubezpieczeniach