09.04.2015, 18:37

Nie każdy kredyt na samochód wymaga wkładu własnego

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Nie każdy kredyt na samochód wymaga wkładu własnego

Kredyt samochodowy to najlepszy sposób na kupno wymarzonego auta. W przeciwieństwie do leasingu taka forma finansowania nie zawsze wymaga wkładu własnego.

Posiadanie własnego samochodu stało się w obecnych czasach koniecznością. Nie sposób radzić sobie bez niego, zwłaszcza jeśli częścią naszego życia są regularne podróże do pracy, a połączenia publiczne (autobusy, tramwaje) nie są zadowalające. Nie zawsze mamy jednak gotówkę, aby kupić potrzebne auto. Wtedy zwykle myślimy o kredycie: gotówkowym - wiążącym się z mniejszą liczbą formalności, lub samochodowym - tańszym od poprzednika.

Bank albo dealer

Nasze auto może sfinansować środkami wziętymi prosto od banku lub z tak zwanego autobanku. Autobank to instytucja finansowa współpracująca z koncernem motoryzacyjnym. Przykładami takich instytucji są Volkswagen Bank i Toyota Bank. Gdy zdecydujemy się na kredyt samochodowy w banku niezwiązanym z dealerem samochodowym, czeka nas więcej formalności i wydłuży się proces zakupu auta. Kredyt u dealera to z kolei szybkość i uproszczenie formalności. Z drugiej jednak strony, kredyt u dealera to opcja tylko dla osób kupujących nowy samochód lub używany oferowany przez niego. Jeśli zaciągamy zaś kredyt bezpośrednio w banku, pieniądze możemy przeznaczyć na kupno auta dowolnej marki – także używanego, o ile będzie spełniał wiekowe i cenowe kryteria stawiane przez danego kredytodawcę.

Kiedy potrzebny będzie wkład własny?

Czasami bank może wymagać od nas wpłaty wkładu własnego przy kredycie samochodowym. Taka procedura jest stosowana zwykle w ograniczonej liczbie sytuacji. Po pierwsze, banki wymagają wkładu, gdy auto jest starsze niż 2-3 lata. Po drugie, trzeba wyłożyć oszczędności z własnej kieszeni, jeżeli koszt auta przekracza ustalony przez bank poziom dostępnego finansowania. Suma, jaką trzeba wpłacić, aby uzyskać kredyt samochodowy, jest zależna od ceny pojazdu, jego rocznika, a także od naszej aktualnej sytuacji finansowej. Przeważnie wynosi 10% ceny auta. Wszystko jednak zależy od oferty poszczególnych banków - te jednak chętnie pożyczają pieniądze na sfinansowanie 100% wartości zakupu. W końcu - wyższa kwota kredytu to wyższa wartość prowizji i odsetek, a zatem większy dla kredytodawcy.

Warto jeszcze wspomnieć o jednej sytuacji, w której wkład własny będzie obowiązkowy. Mowa o kredytach z tzw. ratą balonową, w przypadku których nabywca jest zobowiązany do opłacenia części wartości pojazdu w momencie jego zakupu. Jeśli korzystamy z kredytu 50/50, wpłata początkowa będzie wynosiła 50% ceny auta. Gdy będzie to opcja 40/60, wystarczy że wpłacimy 40% wartości pojazdu etc.

Podsumowanie

Kredyt to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu auta. Trzeba pamiętać, że nie w każdej sytuacji bank będzie oczekiwał od nas wpłaty wkładu własnego - w przeciwieństwie do leasingu, w którym wkład własny jest w zasadzie wymagany zawsze. Jeżeli kupujemy na kredyt nowy samochód, to możemy być niemal pewni, że to się nie stanie. Jeśli jednak decydujemy się na kupno samochodu używanego, to taki wymóg może się pojawić.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
1004 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt hipoteczny a praca za granicą. 25.5.2016 19:03 przez:
dawidS
Bank BPH czy warto wziąć kredyt z wracającymi odsetkami? 18.5.2016 10:38 przez:
Tomorek

forum o kredytach

Forum o lokatach
db lok@ta 5% Deutsche Bank - co sądzicie? 9.3.2016 13:34 przez:
Arias

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Nationale Nederlanden - Rakowi wspak - warto? 21.3.2016 10:41 przez:
Basia

forum o ubezpieczeniach

Najnowsze